Sözcü Plus Giriş

Cumhurbaşkanı Erdoğan sanatçı ve yapımcılarla görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tarabya Köşkü'nde Türkiye Musıki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM), Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği (MÜYAP), Musiki Eserleri Sahipleri Grubu Meslek Birliği (MSG) üyesi 10 sanatçı ve yapımcı ile bir araya geldi. Aralarında Orhan Gencebay, Ferhat Göçer ve Cengiz Erdem'in de bulunduğu isimlerin Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşmesi yaklaşık 1 saat 20 dakika sürdü.

Güncellenme: 18:38, 22/06/2016
Cumhurbaşkanı Erdoğan sanatçı ve yapımcılarla görüştü

Görüşmenin ardından Orhan Gencebay gazetecilere açıklamada bulundu. Gencebay, ” Telif hakları demek insan hakları demektir. Telif alınmadığı zaman, sanatımız mutlaka öksüz kalacaktır. Bunu ifade etmeye çalıştık. Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda son derece duyarlı olduğu için anlayışla karşıladı ve bizi dinledi” dedi. ‘Sanatcıyı yaşat ki sanat yaşasın’ anlayışını Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ifade etmeye çalıştıklarını söyleyen Gencebay, ” Çünkü ihtiyacımız var. Türk sanatının korunmaya, geliştirilmeye ihtiyacı var. Ben de burada bir sanatçı olarak gerekeni yapmaya gayret ediyorum. Telif hakları son derece önemli bir hak alanıdır. Telif hakları sayesinde biz varlığımızı sürdürmeye çalışıyoruz. Buna herkesin saygı duyması lazım”diye konuştu.

Foto: DHA

Foto: DHA

FERHAT GÖÇER ANLATTI

Müzisyenlerin emeklilik ve sosyal sigortalarının güvence altına alınması ve çocuklarının da geleceğinin güven altına alınması için geçerli olan yasaların düzenlenmesiyle ilgili ricalarını Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ilettiklerini söyleyen Sanatçı Ferhat Göçer de,

” Taleplerimizi ilettik. Desteklerini rica ettik. Sağolsun bizi uzun uzun dinledi”dedi. Göçer,bakanların sık değişmesiyle bu konuda atılan adımların adeta suya yazı yazmak gibi kaldığını söyleyerek bu konuda da destek istediklerini aktardıklarını söyledi. Göçer, görüşmede gündem dışı tek konunun milli takımın dünkü galibiyetiyle ilgili değerlendirmeler olduğunu da sözlerine ekledi.

PLAK HEDİYE ETTİLER

Sanatçıların Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Müzeyyen Senar ve Zeki Müren’in plaklarını hediye ettikleri öğrenildi. Cumhurbaşkanının bu hediye karşılığında plakçaları olduğunu söyleyip memnuniyetini dile getirdiği de bildirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da görüşmenin ardından Tarabya Köşkü’nden ayrılarak resmi programları için Haliç Kongre Merkezi’ne geçti.

DHA

Yayınlanma Tarihi:17:53,