Cumhuriyet Bayramı yaklaştı! 28 Ekim günü tatil olacak mı?

Cumhuriyet Bayramı yurdumuzda büyük coşkuyla kutlanacak, her sene resmi olarak bir buçuk günlük tatil içeren Cumhuriyet Bayramı bu sene cumartesi gününe denk geliyor. Peki Cumhuriyet Bayramı'ndan önceki gün yani 28 Ekim Cuma günü tatil olacak mı? 28 Ekim'de okullar tatil mi?

Cumhuriyet Bayramı yaklaştı! 28 Ekim günü tatil olacak mı?

Cumhuriyet Bayramı ülkemizde heyecanla bekleniyor, yurdumuz için büyük önem taşıyan Cumhuriyet Bayramı bu sene cumartesi gününe denk geliyor ve tatil konusunda vatandaşların merak ettiği bir durum ortaya çıkıyor. Kamu çalışanlarının ve öğrencilerin merak ettiği tatil konusu yönetmelikte şu şekilde geçiyor;

“1923 yılında Cumhuriyetin ilan edildiği 29 Ekim günü Ulusal Bayramdır. Türkiye’nin içinde ve dışında Devlet adına yalnız bugün tören yapılır. Bayram 28 Ekim günü saat 13.00’ten itibaren başlar ve 29 Ekim günü devam eder.”

28 EKİM GÜNÜ YARIM GÜN TATİL

Yönetmeliğe göre Cumhuriyet Bayramı 28 Ekim günü saat 13:00’dan itibaren başladığı için okullar ve kamu kuruluşları 28 Ekim Cuma günü yarım gün çalışacak.

CUMHURİYET BAYRAMI NASIL KABUL EDİLDİ

29 Ekim 1923’te TBMM, Teşkilât-ı Esasiye Kanunu (1921 Anayasası)'nda yaptığı değişiklikle, devletin yönetim biçimini cumhuriyet olarak ilan etmiştir. Aynı gece bu ilan, atılan 101 pare top ile kutlanmıştır. 1924 yılında ise cumhuriyetin ilanı şenliklerle kutlanmıştır.

2 Şubat 1925’te, Hariciye Vekaleti’nce (Dışişleri Bakanlığı) düzenlenen bir kanun teklifinde 29 Ekim’in bayram olması önerilmiştir. Bu teklif Meclis Anayasa Komisyonu tarafından incelenmiş ve 18 Nisan’da karara bağlanmıştır. 19 Nisan’da ise teklif TBMM tarafından kabul edilmiştir. 628 sayılı bu kanun ile 29 Ekim, 1925’ten itibaren ülke içinde ve dış temsilciliklerde bayram olarak kutlanmaya başlamıştır.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...