Cumhuriyet’in eseri Diyanet, cumhuriyeti sildi

Cumhuriyet döneminin en önemli eserlerinden olan Diyanet’in Cumhuriyet Bayramı’na denk gelen Cuma hutbelerinde dikkat çeken ayrıntı.

Cumhuriyet’in eseri Diyanet, cumhuriyeti sildi

Önceki yıllarda, Cumhuriyet Bayramı'na denk gelen hutbelerde Cumhuriyet Bayramı'na özel bölüm ayrılırken, son dönemlerde bundan vazgeçildi. Bu yıl Cumartesi günü kutladığımız Cumhuriyet Bayramı'nın arife gününde okutulan Cuma hutbesinde “cumhuriyetten” tek kelime söz edilmedi. Yine Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de aynı gün Afyon'da farklı bir hutbe verdi, ancak O da hutbesinde Cumhuriyet Bayramı'na değinmedi. Hutbelerde en son 2012'de Cumhuriyet Bayramı kutlanmış.

2010'DA ATATÜRK'ÜN ADI BİLE VARDI

Ankara Müftülüğü 29 Ekim 2010 tarihindeki hutbesinin adı “Cumhuriyet Bayramı” idi. Dönemin İstanbul Müftüsü Mustafa Çağırıcı tarafından hazırlanan hutbede, Atatürk ve silah arkadaşlarına övgüler dizilerek, “Dünyanın, ‘Artık her şey bitti' dediği noktada bu millet, kendisine inanan ve güvenen yürekli liderleri ve kumandanlarıyla vatanını, bağımsızlığını ve kutsal değerlerini yok olmaktan kurtardı. Sonra milletimiz, bu büyük zaferin şanlı lideri ve kumandanı Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın etrafında, cumhurun yani milletin iradesine saygıyı, sistemin temeline koyan bir yönetim şeklini benimsedi. Önümüzdeki 29 Ekim’de bu büyük kararın 87. yılını idrak ediyoruz” denilmişti.

2011'DE DE ANILMIŞTI

Van ve Erciş depremlerinin yaşandığı dönemde Diyanet de depreme dair hutbe yayınlamıştı. Diyanet Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nce hazırlanan “Deprem Hutbesi”, 28 Ekim 2011 Cuma günü okutuldu. Hutbenin sonunda, Cumhuriyet Bayramı'na da atıfta bulunan imam, “Hutbeme son verirken, yarın 88. yılını idrak edeceğimiz Cumhuriyet Bayramınızı tebrik ediyor, bu vesileyle bütün şehitlerimizi rahmetle yad ediyor, Yüce Mevlâ'dan birlik ve dirliğimizi daim eylemesini niyaz ediyorum” demişti.

2012'DE DE VARDI

Ankara Müftülüğü'nün, Cumhuriyet Bayramı arifesine denk gelen 26 Ekim 2012'de okuttuğu hutbede de Cumhuriyet Bayramı unutulmadı. “Müminler İşlerini İstişare ile Yürütür” başlıklı Çankaya Vaizi Talip Ayar'ın hazırladığı hutbenin sonunda, “Hutbeme son verirken kutlama hazırlıkları yaptığımız Cumhuriyet Bayramınızı şimdiden tebrik ediyor, bu vesile ile bütün Şehitlerimizi rahmetle yâd ediyor, yüce Rabbimizden birlik ve dirliğimizi daim eylemesini niyaz ediyorum” denildi.

2003'TE 1 HAFTA ÖNCESİNDEN ÖZEL HUTBE OKUTMUŞTU

Diyanet, AKP'nin iktidara geldiği yıl olan 2003'te Cumhuriyet Bayramı için özel hutbe okutmuştu. Cumhuriyet'in 80'inci yılına denk gelen yılda, Diyanet İşleri Başkanlığı da 24 Ekim 2003'te camilerde “Cumhuriyet Bayramı Hutbesi” okutmuştu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...