Reklamsız Sözcü

Danıştay: Devlet nişanlarında Atatürk olmalı

AKP'nin 2013 yılında Devlet Nişanları'ndaki Atatürk kabartmasını kaldırdığı düzenlemeye Danıştay hukuka aykırı buldu. Türkiye Kamu-Sen'in açtığı davayı karara bağlayan Danıştay'ın kararıyla, Devlet Nişanı'nda Atatürk silueti yeniden yer alacak.

Fırat TUR
android-time 16:32
Danıştay: Devlet nişanlarında Atatürk olmalı
AKP'nin 2013 yılında Devlet Nişanları'ndaki Atatürk kabartmasını kaldırdığı düzenlemeye Danıştay hukuka aykırı buldu. Türkiye Kamu-Sen'in açtığı davayı karara bağlayan Danıştay'ın kararıyla, Devlet Nişanı'nda Atatürk silueti yeniden yer alacak.

Türkiye Kamu-Sen'in devlet nişanlarında, Atatürk silueti ve T.C. ibaresinin kaldırılmasına yönelik Danıştay’a açtığı dava sonuçlandı. Danıştay'ın kararına göre, “Atatürk Kabartmasına yer verilmeksizin yapılan düzenleme iptal edildi. 2013 yılı Kasım ayında AKP Hükümeti’nin aldığı kararla, Türkiye Cumhuriyeti’nin “İlişkilerin geliştirilmesine katkıları” nedeniyle yabancılara verdiği en büyük üç nişan olan Devlet Nişanı, Cumhuriyet Nişanı ve Liyakat Nişanı’nın şekilleri değiştirilmiş, nişanlarda yer alan Atatürk silueti ve T.C. yazısı kaldırılmıştı. Nişanlardan T.C. ibaresi ve Atatürk siluetinin kaldırılmasına tepki gösteren Türkiye Kamu-Sen, yapılan bu düzenlemenin yürütmesinin durdurulması ve iptali talebi doğrultusunda Danıştay'a başvuruda bulunmuştu.

Danıştay 10. Dairesi verdiği kararla nişanlardaki Atatürk siluetinin kaldırılmasının anayasal hükümler karşısında eksik bir düzenleme olduğuna hükmederek, “Devlet Madalya ve Nişanları Yönetmeliği”nin 6. Maddesinde yer alan devlet nişanına ilişkin kısmında “Atatürk Kabartması”na yer verilmeksizin eksik düzenleme yapan kısmın iptaline karar verdi.

KONCUK: MİLLİ DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKMAK BOYNUMUZUN BORCUDUR

Danıştay'ın verdiği iptal kararının ardından bir değerlendirme yapan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “Türkiye Kamu-Sen olarak bu ülkenin milli kahramanlarına her zaman sahip çıkıyoruz. Bu kahramanların en başında da bu ülkenin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk gelmektedir” dedi. Koncuk, “Bilindiği üzere 05.11.2013 Tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Devlet Madalya ve Nişanları Yönetmeliğinde yapılan bir değişiklik ile devlet nişanlarından T.C. ibaresi ve devletimizin kurucusu olan büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kabartma şeklindeki silueti kaldırılmıştı. Kökleri Anadolu coğrafyasında filizlenen ve bu ülkenin tüm milli ve manevi değerlerine sahip çıkan Türkiye Kamu-Sen konfederasyonu olarak konuyu hemen yargıya taşımış ve bu düzenlemenin iptalini talep etmiştik. Danıştay 10. Dairesi verdiği kararla kabul edilmesi mümkün olmayan bir uygulamanın önüne geçmiş ve ülkemizin kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün siluetinin devlet nişanlarından kaldırılmasını hukuka aykırı bularak iptal etmiştir” dedi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 16:3812.10.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more