Sözcü Plus Giriş

Davutoğlu: Biz teröre teslim olmayacağız (2)

Davutoğlu: Biz teröre teslim olmayacağız (2)

Güncellenme: 12:03, 25/02/2016
Davutoğlu: Biz teröre teslim olmayacağız (2)

CERATTEPE`DE HUKUKİ SÜREÇ TAMAMLANANA KADAR YENİ BİR ADIM ATILMAYACAK
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Artvin Cerattepe`deki maden işletmesiyle ilgili hukuki sürecin tamamlanana kadar yeni bir adım atılmayacağını, burada atılan adımların hukuki süreç sonunda ortaya çıktığını belirtti.  Davutoğlu, kesinlikle açık galeri olmayacağını, bu konuda firma sahibi yetkilileriyde görüştüğünü söyledi.
3 BİN 500 AĞAÇ KESİLECEK
Davutoğlu, 50 bin üzerinde ağaçın kesileceği yönündeki söylemlerinde doğru olmadığını ve 3 bin 500 ağaç kesileceğini bu rakamında üzerine çıkılmayacağını, kesilen ağaçların da yerine misliyle ağaç dikileceğini kaydetti. Davutoğlu, işletmenin kapalı galeri olacağını ve çıkan madenin de Mugrul`da işletileceğini belirterek, “İşletme orada olmayacak. Galerinin giriş kapısında herhangi bir işleme yapılmayacak. Dolayısıyla, siyanürde, altın işletmesi gibi hususlar söz konusu olmayacak“ dedi.
İSTİSMAR EDİLMEMELİ
Dün Artvinli heyetle yapılan görüşmenin de olumlu sonuçlandığını  hatırlatan Davutoğlu, şunları söyledi:
“Artvinli hemşehrilerimiz bu çerçevden memnun olduğu kanaatindeyim. Kimsenin bu konuyu istismar etmemesi lazım. Kimsenin bu konu üzerinden özellikle Güneydoğu`daki yüyüyen barış, huzur ve demokrasi operasyonlarıyla, Artvin`deki gelişmeler arasında irtibat kurup Türkiye`de bir yaygın gerilim ortamı oluşmasına da niyet etmemesi lazım. Biz bu kararları Artvinli sivil toplum örgütleriyle alırken, aynı zamanda şunu da ifade edip bu konuda şeffaf ve esnek bir şekilde herşeyi konuşabiliyorsak, konuşulamayacak tek konu, Türkeyi`nin kamu düzeninin ihlal edilmesine asla izin vermeyiz. Konya`da durum neyse, Artvin`de odur. Mardin`de odur. Kimse hukuktan kaynaklanmayan, demokratik hukuk kurallarına uymayan bir güç kullanamaz, kimse bunun dışında kendi başına, kendinden menkul bir otoride ihdas edemez. Orada güvenlik güçlerimizin bulunması Türkiye`nin her hangi bir yerinde bulunması gibidir. Artvin`de güvenlik güçlerimizin bulunması, orada bir halkın bazı taleplerini dile getirilmesine karşı gibi yansıtılmaması lazım. O yaylalar Artvinli bütün vatandaşlarımızın gidebildiği yaylalardır. Bu güvenlik ortamının sağlanması için de orada güvenlik güçlerimizin bulunmasından daha doğal bir durum yoktur. Bu aşamadan sonra bu konuyu kaşıyarak istismar eden kim olursa olsun, bu artık istismar çizgisi haline gelir. Buna karşılık Artvinli kardeşlerimizin, vatandaşlarımızın tepki göstereceğine inanıyorum. Onları dinleyen, anlayan bir hükümet, bir başbakan, bir bakanlar kurulu varken, böyle bir zemin ortada iken, bu zemini aşarak bir gerilim ortamı çıkartmaya çalışanların samimiyetle ilişkisi olmaz“ dedi.
Başbakan Davutoğlu, Artvin`e gidip oradaki halkla da biraraya geleceğini kaydetti.  
KİMSE DOKUNULMAZLIK KILIFINA SAKLANARAK SUÇU ÖRTBAS EDEMEZ 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın, Meclis`teki dokunulmazlıkların kaldırılması çağrısı hatırlatılarak, `sizin önümüzdeki günlerde atacağınız adım nedir?` sorusu üzerine
Davutoğlu, dokunulmazlıkların siyaset üzerinde bir baskı oluşmaması, bir vesayet oluşmaması için konulmuş ilkesel bir prensipler olduğunu belirtti. Davutoğlu, şunları söyledi:
“Bir milletvekilimiz TBMM`de konuşurken her hangi bir baskı hissetmemeli. Milletvekilimiz görüşünü beyan ederken kimse onu o veya bu şekilde baskı altına almamalı. Dokunulmazlığın ana sebebi, bulunuş gayesi budur. Dokunulmazlık bu gayeye dayanmakla birlikte her hangi bir suçun gerekçesi de olamaz. Ortada bir suç varsa ve konu özgürce fikrini ifade etmenin ötesine geçecek şekilde, terör örgütleriyle işbirliği, terörü teşvike kadar giden bir suça yönelmişse, kimse dokunulmazlık kılıfına saklanarak bu suçu örtbas edemez. Meclis`te bir milletvekilimizin hangi partiden olursa olsun, kanaatini ifade etmesine kim engel olursa onun karşısında önce biz dururuz. Meclis milletimiz adına her türlü fikrin gündeme getirilebileceği bir yerdir. Dokunulmazlık da budur. Ama Meclis dışında kim teröristle işbirliği içinde ve 28 canımızı almış onların bedenlerini dahi yakınları tarafından görülemeyecek hale getirmiş olan hain, alçak, barbar bir teröristin taziyesi gibi utanç verici bir vesileye gidip katılırsa bunun dokunulmazlıkla ilgli izah edilir bir yönü yoktur. Dokunulmazlığa sığınarak kimse suç işleyemez, kimse canlarımızı alan teröristlerin meşru gösterilmesine vesile olacak eylemlerde bulunamaz.“
MECLİSTE DEĞERLENDİRİLİR
Davutoğlu, “Bunun için hukuki süreç takip edilir. Türkiye demokratik hukuk devletidir. Bu konular da Meclis`e intikal edilen bir konu olduğunda tek tek bu konuları ele alır, değerlendiririz. Bu iki prensip etrafında değerlendirirz. Siyasetin üzerine kimsesinin baskı kurmamasına dayalı esas dokunulmazlığı mesnet edilen husus ama bir taraftan da dokunulmazlık zırhı arkasında kimsenin suç işlemeye ve suçluları teşvik etmeye dönük  eylem içinde bulunamayacağı bu iki husus da değerlendirilir. Gereken adımları atarız. Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir demokratik ülkesinde herhangi bir terör eylemi böyle gerçekleştirmiş bir caninin taziyesi olmaz. O taziyeye gidip oranın parlamenterleri katılmaz. Bunu tek bir örneği yoktur. Kimse bunu meşru gösteremez, kılamaz. Zaten öncelikle halkımızın vicdanında, doğu ve güneydoğu terör örgütünün baskısı altında olan Kürt vatandaşlarımızın vicdanında bu tür eylemler, gereken cezayı bulur. Sonrada hukuk nezninde ve de parlamento nezninde gerekli adımlar atılır“ diye konuştu.
DHA