Sözcü Plus Giriş

Ahmet Davutoğlu, 22 Mayıs’ta yapılacak AKP Kongresinde genel başkan adayı olmayacağını açıkladı. Bu durumda, AKP Kongresi’nde genel başkan seçilecek olacak isim, siyasi gelenek uyarınca Başbakanlık görevini de üstlenecek.  Ancak bunun gerçekleşebilmesi için, Davutoğlu’nun resmen Başbakanlık görevini, kendisine 1 Kasım seçimlerinden sonra hükümeti kurma görevini veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iade etmesi gerekiyor

VEDA MI, İADE Mİ?

Davutoğlu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la bugün Saray’da yapacağı görüşme “veda ziyareti” olarak açıklandı.  Davutoğlu’nun bu görüşme sırasında Cumhurbaşkanı’na görevi iade edip etmeyeceği bilinmiyor.
Eğer görevi iade ederse, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Davutoğlu’ndan AKP yeni genel başkanını seçene kadar Başbakanlık görevine devam etmesini rica etmesi bekleniyor.
Davutoğlu bugün görevi iade etmez ise, 22 mayıs’tan sonra, sırf görevi iade için yeniden Cumhurbaşkanı ile biraraya gelmesi gerekecek.

BAŞBAKAN AZLEDİLEMİYOR. YA KENDİ BIRAKACAK, YA GÜVENSİZLİK OYU İLE DÜŞÜRÜLECEK

Türkiye’de mevcut yasal sistemde, Başbakanlık görevini Cumhurbaşkanı’ndan alıp, hükümeti kuran ve TBMM’den güvenoyu alan kişinin, görevinden ayrılması için ya kendisinin bırakması, ya da TBMM’de güvensizlik oylaması yapılması gerekiyor.

Yayınlanma Tarihi:12:17,