Sözcü Plus Giriş

Davutoğlu: Ne kara kış, ne terör, barikat veya çukur öğretmenin derse ulaşmasına engel olamayacak (1)

Davutoğlu: Ne kara kış, ne terör, barikat veya çukur öğretmenin derse ulaşmasına engel olamayacak (1)

Güncellenme: 14:05, 31/03/2016
Davutoğlu: Ne kara kış, ne terör, barikat veya çukur öğretmenin derse ulaşmasına engel olamayacak (1)

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, Aday öğretmen yetiştirme toplantısında konuştu. Öğretmenliğin önemine vurgu yapan Davutoğlu, "Başbakanlık dahi geçici ama hocalık bakidir. Biraz rahatsızım, kendimi iyi hissetmiyorum diye derse gitmemeye başlarsanız bu mesleğin ruhundan yavaş yavaş uzaklaşırsınız. Hiçbir şey ne kara kış, ne terör, ne şiddet ne herhangi bir barikat veya çukur öğretmenin derse ulaşmasına engel olamayacak" dedi.

Öğretmenliğin önemine vurgu yaparak öğrencilik yıllarından bahseden Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Başbakanlık dahi geçici ama hocalık bakidir. Eğer bir öğretmen sevgiyi hayatının ana eksenine oturtmamışsa, öğretmenlik yapamaz. Öğretmenliğin esası, kalıcı olanı sevgiye dayalı olandır. Verdiğimiz imkanlar, sizin mesleğinizi daha iyi yapmanız içindir. Asla sevgiyi ikama etmek için değildir. En asli öğretmenlik alanı ilkokul öğretmenliğidir. Kurucu, temel, inşa dönemi" diye konuştu.

"NE KARA KIŞ, NE TERÖR, BARİKAT VEYA ÇUKUR ÖĞRETMENİN DERSE ULAŞMASINA ENGEL OLAMAYACAK"

Davutoğlu, "Hiçbir şey ne kara kış, ne terör, ne şiddet ne herhangi bir barikat veya çukur öğretmenin derse ulaşmasına engel olamayacak. Doğu ve güneydoğuda zor şartlarda görev yapan öğretmenlerimize selam ediyor milletim adına alınlarından öpüyorum" dedi.

"BİRAZ RAHATSIZIM, DİYE DERSE GİTMEMEYE BAŞLARSANIZ MESLEĞİN RUHUNDAN UZAKLAŞIRSINIZ"

Öğretmenlere tavsiyelerde bulunan Davutoğlu, "Eğer bugün biraz rahatsızım, kendimi iyi hissetmiyorum diye derse gitmemeye başlarsanız bu mesleğin ruhundan yavaş yavaş uzaklaşırsınız. Gitmemenin tek gerekçesi olabilir öyle hastasınızdır ki öğrencilerinize bulaştırmamak için gitmezseniz onun dışında hiçbir hastalık engel olamaz" dedi.

"MALEZYA'DA YATTIĞIM YERDEN ONLAR DA AYAKTA DERS YAPTIM"

Öğretmenlik yıllarına ilişkin anılarını paylaşan Davutoğlu şu ifadeleri kullandı: "Malezya'da bir bel rahatsızlığı geçirdim 2 aya yakın yatağa bağımlı oldum. Düzenli olarak öğrencilerim yatak başına geldiler grup grup derse devam ettim. Yattığım yerden onlar da ayakta ders yaptım. Bu ulvi bir görevdir.

50 ÖĞRENCİNİN 10'NUNU ÖZEL OLARAK YETİŞTİRDİM 8'İ BOSNA HERSEK'İN BÜYÜKELÇİLERİ OLDULAR

Malezya'da öğretim üyeliği yaptığım yıllarda 50 öğrenciyi bizzat kabul ettim. 10 kadar öğrenciyi ayırdım, sizsin ülkenizde çok riskli savaş şartları var. Size uluslararası alanda diplomasi yapacak büyükelçiler lazım dedim. Ve 50 öğrencinin 10'nunu özel olarak yetiştirdim. Gururla ifade ediyorum onların 8'i bağımsızlığını kazanmış Bosna Hersek'in büyükelçileri oldular."

 

 

DHA