Davutoğlu’ndan Silopi açıklaması

Başbakan Ahmet Davutoğlu, PKK'ya yönelik Silopi'de devam eden operasyonların büyük ölçüde tamamlandığını söyledi.

Davutoğlu’ndan Silopi açıklaması

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Londra’da yaptığı basın açıklamasında PKK’lı teröristlere yönelik Silopi’de devam eden operasyonlarla ilgili bilgi verdi. Davutoğlu, “Silopi’de operasyon büyük ölçüde tamamlandı. Bütün barikatlar kaldırıldı, çukurlar kaldırıldı operasyon başarı ile tamamlandı” dedi.

Londra’da konuşan Davutoğlu “Silopi'de şu anda böyle bir durum söz konusu. Operasyon büyük ölçüde Silopi'de tamamlandı. Belki tek tük münferit bazı şeyler olabilir ama Silopi'deki bütün çukurlar kapatıldı, bütün barikatlar kaldırıldı zaten talimatımız da buydu. Hiçbir ilçede hiçbir yerleşim yerinde barikat çukur olmayacak. Silopi'de bu sağlandı operasyon başarı ile tamamlandı. Şimdi Silopi'de birkaç gün daha sokağa çıkma yasağı kalkacak, ancak akşam saatlerinde belli saatlerde uygulanarak. Silopi'de bütün mahallelerinde sokaklarında güvenliğini iyi sağlayacak yeni bir güvenlik yapılanmasına gideceğiz. Yani nerelerde güvenlik birimlerine ihtiyaç var, karakola veya devriyeye ihtiyaç var. Bir daha bu sokaklar, bu halk ve sokaklar terör örgütünün insafına terk edilmeyecek. Bu durum Sur ve Cizre için de geçerli. İnşallah yakın zamanda oradaki operasyonları da tamamlarız. Temizlenecek bunun hiçbir alternatifi yok. Kim ne derse desin kim ne yazarsa yazsın Türkiye'de hiçbir sokağı, hiçbir mahalleyi terör örgütünün insafına terk etmeyiz bunu herkes bilmeli” diye konuştu.

“KESİNLİKLE BAZILARININ İDDİA ETTİĞİ GİBİ RANT VESAİRE AĞIRLIKLI DEĞİL…”

Şemdinli’nin “yeniden yapılandırılması için” hazırlanan planlara da değinen Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü; “Kamu binaları tarihi eserler en ufak zarar gören tarihi eser varsa hepsi restore edilecek. Pırıl pırıl yapılacak. Başta eğitim ve sağlık olmak üzere sosyal hizmetler derhal başlayacak ve hayat normale dönecek. Buralarda icap ediyorsa özellikle virane haline gelmiş özellikle de terör örgütü tarafından evler birbirini delerek geçildiği için, yaşanamaz hale gelmiş evler var. Birbirlerine tüneller veya duvarları delerek bağlantılandırılmış neredeyse bir savaş ortamı kendilerince sağlayacak şekilde, yıkılmış evler var. Bütün bunlar tasfiye edilip viraneler, halk sahiplerine en iyi şekilde imkan sağlayacak yeni bir kentsel dönüşüm anlamında bir çalışma yürütülecek. Bu kesinlikle bazılarının iddia ettiği gibi rant vesaire ağırlıklı değil oradaki halkımıza en iyi barınak imkanlarını sağlayacak şekilde dönüştürecek.. Burada esnafa ekonomik hayatı en iyi şekilde canlandırmak üzere ciddi tedbirler aldık almaya devam edeceğiz. Ekonomik hayat da normale dönecek ve inşallah bütün bu süreç tamamlandığında batıda orta Anadolu'da veya Karedeniz'de veya Trakya'da bir ilçemizde hangi hayat şartları oluşmuşsa o hayat şartları Doğu'da Güneydoğu'da her yerde sağlanacak.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...