Sözcü Plus Giriş

Deniz Baykal’dan başkanlık sistemine yeşil ışık

CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, başkanlık sistemine destek vererek "Başkanlık değerlendirilmeli" açıklaması yaptı.

Güncellenme: 12:58, 21/10/2016
Deniz Baykal’dan başkanlık sistemine yeşil ışık

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ortaya attığı ‘başkanlık sistemi referandurumuna’ bir destek de CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal’dan geldi. CHP Antalya Milletvekili Baykal başkanlık sistemine destek vererek “Başkanlık değerlendirilmeli” açıklaması yaptı.

Yeni Birlik Gazetesi’nin sahibi Avni Özgürel'e konuşan CHP’nin eski lideri Deniz Baykal “Sistem kaçınılmaz noktaya gelince bunu değerlendirmek gerekir diye bakıyorum. Bu kadar sıkıntıyı yaşadığımız bir dönemin şartları içinde değerlendirmemiz gerekir başkanlık sistemini” dedi. Deniz Baykal'ın, Özgürel’e verdiği mülakatta “CHP bu konuda özündeki, kökündeki projeye sahip çıkan bir anlayışla parti kamuoyunun önünde iddialı bir şekilde yer tutabilmeli. Ben inanıyorum ki başkanlık rejimi partimiz için önemli bir yer tutacak” sözleri dikkat çekti.

FOTO:DHA - Deniz Baykal, 7 Haziran 2015 seçimlerinin hemen ardından, Ak Saray'a giderek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmüş Meclis Başkanlığı seçimleri öncesindeki bu ziyaret çok konuşulmuştu.

FOTO:DHA – Deniz Baykal, 7 Haziran 2015 seçimlerinin hemen ardından, Ak Saray’a giderek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmüş Meclis Başkanlığı seçimleri öncesindeki bu ziyaret çok konuşulmuştu.

“Başkanlık sistemini tartışırken meselenin özünü kaçırmamak gerek” diyen Baykal, “Terörle mücadelenin neresindeyiz? Terörle mücadeleye destek veriyor muyuz vermiyor muyuz? Bunun neresindeyiz? Paralel devletle mücadelenin neresindeyiz? Sonra dış politika sorunları.. Siyasette dürüstlük, ahlak konuları.. Kısacası bu konularda güven veren, inandırıcı bir siyasi duruşu partimiz gerçekleştirebilse inanıyorum ki, başkanlık rejimi partimiz için önemli bir yer tutacak” diye konuştu.

Baykal sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu makamın gerektirdiği niteliklerde bir adayla çıkabilirsek inanıyorum ki çok ciddi bir sıçrama yapabiliriz. Makamın gereklerini yerine getirebilecek bir adayla çıkabilirsek rekabet edebilecek duruma gelinebilir. Partinin bahsettiğim zafiyetleri karşılandığında rejim değerlendirilebilir”

İLGİLİ HABERBahçeli'den 'referandum' mesajıBahçeli’den ‘referandum’ mesajı

Yayınlanma Tarihi:10:36,