Sözcü Plus Giriş

Dikey Geçiş Sınavı için açıklama! DGS sonuçları duyuruldu mu?

Açıklanması yılan hikayesine dönen ve öğrenciler tarafından nerdeyse bir aydır sonuçları beklenen DGS'nin bugünlerde açıklanması bekleniyor. ÖSYM'nin bayram öncesi attığı Twit'le heyecanlanan öğrenciler DGS sonuçlarını ne zaman öğrenebilecek?

11:50 -
Dikey Geçiş Sınavı için açıklama! DGS sonuçları duyuruldu mu?

Geçtiğimiz Ağustos ayının 21’inde yapılan DGS’de sonuçların bayram öncesi açıklanması bekleniyordu, ancak bayram tatilinden birkaç gün önce ÖSYM’nin Twitter üzerinden yaptığı açıklama sınava giren öğrencilerin umudunu bayram sonrasına bıraktı. ÖSYM tarafından yapılan açıklamanın ardından bugün ilk iş günü, DGS sonuçlarının bugün açıklanıp açıklanmayacağı öğrenciler tarafından merakla bekleniyor. DGS sonuçları bugün açıklandığı takdirde sitemiz üzerinden anında duyurulacak ve sonuçların sorgulama linki haberimizde olacaktır.

DGS PUANI NASIL HESAPLANACAK?

Sınava giren adayların sınavdaki doğru cevap sayılarıyla hesaplanan standart puanları ve ÖBP yani Önlisans Başarı Puanları esas alınarak DGS yerleştirme puanları hesaplanacak.

DGS SONUÇLARI NASIL SORGULANACAK?

DGS sonuçları ÖSYM’nin yaptığı tüm diğer sınavlar gibi ÖSYM’nin sonuç açıklama sistemi üzerinden açıklanacak. ÖSYM sınav sonuç açıklama sistemine aşağıdaki DGS sonuçları yazısına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

DGS SONUÇLARI SORGULAMA

DGS TERCİHLERİNİN YAPILMASI

DGS tercihleri yapılırken eğitim görmek istenen programların en çok istenilenden başlanmak üzere sıralanması uygun bir yoldur. daylar dikey geçiş yapmak istedikleri yükseköğretim lisans programlarını istek sırasına göre ilgili alana yazacaklardır. Bir aday yalnız mezun olduğu alan ile ilgili programlar arasından, koşulları karşılamak şartıyla en çok 30 tercih yapabilecektir. Tercihlerin tümünün kullanılması zorunlu değildir.

Son güncelleme: 14:35 19.09.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more