Sözcü Plus Giriş

Dilek Dündar: Canları almaya geldik!

AYM'nin, gazeteci Can Dündar ile Erdem Gül hakkında aldığı 'Hak ihlali' kararının ardından Dündar’ın eşi Dilek Dündar Silivri Cezaevi’ne geldi.

Güncellenme: 01:51, 26/02/2016
Dilek Dündar: Canları almaya geldik!

Can’ı elleriyle teslim ettiklerini ve elleriyle almaya geldiklerini belirten Dilek Dündar, “Ben hep güvenmemiz gerektiğini söylüyordum, özellikle Anayasa Mahkemesi’ne. Anayasa Mahkemesi çok güzel bir karar verdi. Siyaset üstü olduğunu gösterdi bence. Canları almaya geldik.” dedi.


Siz bekliyor muydunuz böyle bir karar?” sorusuna Dündar, ”Bekliyordum. Hep bekliyordum. Mahkemelerden de bekliyordum. Herhangi bir suç teşkil eden bir şey yapmamışlardı. Sadece gazetecilik yapmışlardı. Bunun için biraz uzun süren bir alıkoyma olmuştu. İnşallah bir daha böyle şeyler hiçbir gazetecinin başına gelmez. Herkes haberini özgüvenle, tutuklanacağım, işimden kovulacağım diye yapmaz. Basın için güzel bir gün olur inşallah.” şeklinde cevap verdi.

Dündar, ”3 ay içinde sizin evinizde, ailenizde neler değişti?” sorusuna ise ”Ben biraz çok yoğun bir çalışmaya girdim. Özellikle yurtdışında ve yurtiçinde görüşmeler yaptım. Hatta bugün Washington’dan yeni dönmüştüm. Uçaktan indim, bavulu eve bıraktım. Karar geldi buraya geldim. Konuyu anlatmaya, herkese duyurmaya çalıştım. Uluslararası, Türkiye’de olan gazeteciliğin zor durumunu yurtdışında duyurmaya gittim. En sonda Washington’a gittim. Şimdi de Can’ı almaya geldim.” diye cevap verdi.

Dündar, mahkeme kararı ile ilgili de şunları söyledi: “Anayasa Mahkemesi faks çekti, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne. Mahkeme ara verirse heyet cezaevine faks geçecek ve serbest kalacak. İnşallah tersi bir durum olmaz. Yüzde 90 almaya geldik. Eşimle daha görüşemedim. bizi içeri almazlar herhalde kapıda karşılarız.”

CHP’li Yasemin Öney Cankurtaran ise, “Adalet her zaman yerini bulur derler belki şu anda ülkemizde kör topal gidiyor ama ağar da olsa yerini buldu. Ben öncelikle eşine sabır diledik. Siz o kör topal adaletin gitmeye çalıştığı yolda siz basın emekçileri o yolda onları yalnız bırakmadınız. Basın emekçilerine verdikleri destek için teşekkür ediyoruz.” dedi

ZÜLFÜ LİVANELİ’DE CEZAEVİ’NİN KAPISINDA

Yazar Zülfü Livaneli ve Nebil Özgentürk de Dündar ve Gül’ü karşılamak üzere SilivriCezaevi önüne geldi. Dilek Dündar ile ayaküstü sohbet edip ‘geçmiş olsun’ dileğinde bulunan Livaneli, gazetecilere “Bugün çok sevinçli bir gün. Bu gece yarısı burada toplanan insanlar, hem Can Dündar ve Erdem arkadaşımızın çıkışını tabii ki büyük bir sevinçle kutluyoruz. Hem de dün Cerattepe kararı, çok sevindirici gelişmeler oldu. Yaptığı haber yüzünden içeride yatması ve bu haberde itiraf edildiği halde içeride yatmaları ülkemize yakışmıyordu. Suriye'ye giden silah yüklü TIRlar yüzünden arkadaşlarımız içeride yatıyordu. Oysa Başbakan bunu bir Arap televizyon kanalında açık açık söyledi. Demek ki Başbakan, bunun en büyük tanığı. Hukuk bir nebze de olsa yerini buldu. Bir kaç kere görüşmek için geldik, görüştürmediler. Ama şimdi görüşeceğiz.” açıklamasını yaptı.

Açıklamaların ardından Cezaevine girmek için nizamiyeye yönelen Dilek Dündar'a izin verilmedi.  CİHAN

Yayınlanma Tarihi:22:07,