Sözcü Plus Giriş

Dini duygularla insanları dolandırmaktan 2 yıl 3 aya mahkum oldu

Dini duygularla insanları dolandırmaktan 2 yıl 3 aya mahkum oldu

Güncellenme: 14:07, 21/03/2016
Dini duygularla insanları dolandırmaktan 2 yıl 3 aya mahkum oldu

KAYSERİ'de vatandaşları dini duygularını kullanarak kandırıp dolandırdığı gerekçesiyle yargılanan 45 yaşındaki Necef Özkan, 2 yıl 3 ay hapis cezasına mahkum oldu.
1'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tutuksuz sanık Necef Özkan ve mağdur 65 yaşındaki Tuncay Tetik hazır bulundu. Mağdur Tuncay Tetik mahkemedeki ifadesinde, “Aralık 2015’te Talas’ta cami önünde beklerken, yanıma elinde bastonla geldi. Kıyafetlerine baktım ve 5 TL verdim, dilenci değilim, ancak evimde tüp yok diyerek 50 TL istedi. 50 TL’yi verince 'Bana sen sınavı geçtin' dedi. Sonra araba ile Seyyid Burhaneddin Türbesine gittik. Türbeye geldiğimizde dua edecek misin dedim, zaten Seyyid Burhaneddin yanımızda dedi. Sonra bana Kuran’da geçen ayetlerden bahsetti. Çok etkilendim. Allah rızası için tüm paranı ver dedi. Ben de cebimde bulunan 135 TL’yi verdim. Konuşurken istediği paranın meblağı yükseldi. Karşılamak için Necef Özkan’ı da yanıma alarak Millet Caddesindeki bankaya gittim. Banka da bulunan 5 bin 300 TL paramı çekerken, yanıma gelen sivil polis beni para konusunda uyardı. Sonra da yanımda bulunan kişiden şikâyetçi olmamı istediler. Polis ekipleri bu tip insanların dolandırıcı olduğunu söyleyince şikâyetçi oldum ”dedi.
FATİHA SURESİ'Nİ OKUYAMADI
Sanık Necef Özkan ise duruşmada suçlamaları reddederek, "Beni asın bu lekeyi sürmeyin” dedi. Mahkeme başkanı, sanığa Fatiha Suresi'ni oku diye seslendi, bunun üzerine sanık Özkan "dua bilimiyorum” dedi. Mahkeme heyeti yapılan yargılama sonucu sanık Necef Özkan’ı, 'dini inanç ve duyguları istismar suretiyle dolandırıcılık' suçumdan 2 yıl 3 ay hapis, 3 bin 600 lira para cezasına mahkum etti.

DHA