Sözcü Plus Giriş

Diyanet İşleri Başkanı Görmez: Çocuklarımıza sahip çıkmalıyız

Diyanet İşleri Başkanı Görmez: Çocuklarımıza sahip çıkmalıyız

Güncellenme: 15:26, 19/02/2016
Diyanet İşleri Başkanı Görmez: Çocuklarımıza sahip çıkmalıyız

Osman BEKLEYEN-Murat ÇAĞLAR VAN, (DHA)-VAN`da düzenlenen 32`nci İl Müftüleri İstişare Toplantısına katılan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, birlik ve beraberlik mesajları verdi. Son dönemde yaşanan terör olayları ve gençlerin dağa çıkmasına değinen Başkan Görmez, toplumda barış ve huzurun sağlanması için din adamlarına bu dönemde çok büyük görevler düştüğünü söyledi.
Bir otelde gerçekleştirilen toplantıya, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Van Valisi İbrahim Taşyapan, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal ve il müftüleri katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı`nın ardından Kuran`ı Kerim okundu. Açılış konuşmasını Van İl Müftüsü Nimetullah Arvas`ın yaptığı toplantıda daha sonra kürsüye Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez çıktı. Türkiye`nin ve bölgenin çok sıkıntılı bir dönemden geçtiğine dikkat çeken Başkan Görmez, kötülüklerin üstesinden imanla gelineceğini ifade etti.
BİZİM GÖREVİMİZ ISLAHTIR
Söz söylemenin giderek zorlaştığı bir dünyada yaşandığını belirten Başkan Görmez, "Fesatın, bozgunculuğun olduğu bir dönemdeyiz. Küresel bozgunculuk Kuran`da fesat diye geçiyor. Kuran`da, fesattan kurtulmanın yolları anlatılıyor. Yeryüzünde fesat, korku ve hüzünü gidermek için güven ve barışın birlikte inşa edimesi gerekir. Din eğitimi bir ıslah hareketidir. Bir yandan insanlar, insanları öldürecek, beldeleri tahrip edecek, camileri yakacaklar. Biz bu insanları ıslah etmekle mükellefiz" dedi.
MİNBERDE, MİHRAPTA ÇOK DİKKATLİ OLMALIYIZ
Dünyanın birçok yerinde din eğitiminin güvenlik sorunu haline geldiğine dikkat çeken Başkan Görmez, Diyanet olarak insanlara hizmet etmenin büyük bir lütuf olduğunu söyledi. Camilerde, minberlerde ve mihraplarda çok dikkatli olunması gerektiğini anlatan Başkan Görmez, "Ülkemizi bölmeye, parçalamaya çalşan ayrılıkçı düşüncelerin tek bir kelimesinin camilere, minberlere ve mihraplara yaklaştırmama gibi bir görevimiz var. Kalpler arasında ayrımcılığa yol açacak hiçbir şeyi camilere taşımamalıyız. Camiler tehvit ve vahdet yeri olmalı" dedi.
ÖNEMLİ OLAN GÖNÜLLERDE AÇILAN YARALARI KAPATMAK
Asıl gündemlerinin yaraları sarmak olduğunu belirten Başkan Görmez, "Sur, Silvan, Cizre gibi yerlerde görev yapan din görevlilerini dinledim. Bizimle yaralarını paylaştılar. Halkın yaşadığı çileleri anlattılar. Çocukların nasıl dağa götürülüp katil gruplar haline getirildiğini ve gelip kendi şehirlerini nasıl tahrip ettiklerini anlattılar. Açılan çukurlar kapatılır. Ama önemli olan zihinlerde ve gönüllerde açılan yaraları kapatmak. Bunun için seferber olmamız gerekir. Edirne müftüsü alıp elemanlarını Cizre`ye gitmeli. İzmir`in müftüsü alıp Silvan`a gitmeli. Biz sadece bölgemizden değil ülkemizin tamamından sorumluyuz. Hep birlikte yaraları sarmak için buralarda olacağız. Bu bölgelerde görev yapan arkadaşlarımızı dertleriyle baş başa bırakamamalıyız" dedi.
İLİM TAHSİL EDECEK ÇOCUKLARIMIZ DAĞA GİDİYOR
DHA