Diyanet’e tenzil-i rütbe!

Yeni kurulan hükümette Diyanet İşleri Başkanlığı, Başbakanlık'tan alınarak Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'a bağlandı.

Diyanet’e tenzil-i rütbe!

Ahmet Davutoğlu döneminde Başbakanlığa bağlı olan Diyanet İşleri Başkanlığı, Binali Yıldırım Başkanlığında kurulan 65. Hükümet'te Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'a bağlandı. Kurum'un Başbakanlık'tan yardımcılığına bağlanması ‘tenzili rütbe' yorumlarına neden oldu.

Hükümet Sözcülüğü görevini de üstlenen Kurtulmuş, görev dağılımının da yapıldığı Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, “Kurumları hepsi başbakanlığı bağlıdır. Bu kurumların hangisini bizzat başbakan yönetecek, hangilerini yardımcıları yönetecek bakanlar kurulu kurulduktan sonra konuşulur. Türkiye'de klasikleşmiş anlayışlardan birisidir. 63 ve 64'üncü hükümette başbakan bizzat kendisine bağlamıştı Diyanet İşlerini. Bu hükümette bu şekilde uygun görülmüştür” dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yanı sıra kamu diplomasisi ile ilgili işlerin yürütülmesi ve Danıştay ile ilgili ilişkiler, TRT, Anadolu Ajansı ve RTÜK bağlı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...