Diyarbakır karıştı: Gözaltılar var

Diyarbakır’da Büyükşehir Belediyesi Başkanı Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasının ardından HDP ve DBP’ nin çağrısı üzerine belediye binası önünde toplanan kalabalığa polis müdahale etti. Polisin tazyikli suyla müdahale ettiği kişilerden aralarında eski Batman Milletvekili Ayla Akat Ata ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Zülküf Karatekin de var. Gözaltılar İstanbul'da da protesto edildi.

Diyarbakır karıştı: Gözaltılar var

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ında bulunduğu kalabalığın bir araya gelip açık alanda açıklama yapmalarının yasak olduğunu belirten polis yetkilileriyle HDP' li vekiller arasında zaman zaman gerginlik yaşandı.

diyarbakir-olatlar-3

FOTO: CANAN ALTINTAŞ / DİYARBAKIR (DHA)

Polisin TOMA ile tazyikli suyla müdahalesi sırasında milletvekillerinin de etkilendikleri görüldü. Polisin belediye çevresinde aldığı önlem sürüyor.

diyarbakir-olatlar-1

FOTO: CANAN ALTINTAŞ / DİYARBAKIR (DHA)

Bu arada aralarında Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği' nin de bulunduğu iş çevrelerini temsil eden 15 sivil toplum kuruluşu, eş başkanların gözaltına alınmasıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Hem ülke olarak, hem bölge olarak zor bir süreçten geçildiği iş camiası olarak son gelişmelerden ciddi bir şekilde kaygı duydukları belirtilen açıklamada şöyle denildi;” Hepimizin bildiği üzere dün gece Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eş başkanları gözaltına alınmışlardır.

diyarbakir-olatlar-2

FOTO: CANAN ALTINTAŞ / DİYARBAKIR (DHA)

Böylesi bir tutum demokratik sivil siyaset alanlarını daraltmakta, sivil siyasete olan inancı zayıflatmaktadır. Yaşadığımız ve yaşamakta olduğumuz sorunları daha da derinleştirmektedir. Bizler aşağıda imzası olan iş camiasının sivil toplum örgütleri olarak şunu ifade etmek isteriz ki; siyasal görüşleri ne olursa olsun bölgemizde sivil siyaset yapanlara dönük silahlı saldırı, operasyon, ve tutuklamaları doğru bulmadığımızı açıkça belirtmek isteriz.

diyarbakir-olatlar-880

Bu tür girişimler ve tutumlar toplum olarak ihtiyacımız olan diyalog kanallarını tıkamakta sorunlarımızı içinden çıkılamaz bir hale getirmekten başka bir işe yaramayacaktır. Geçmişte yaşadığımız deneyimler bunu bize göstermiştir. Bu açıdan herkesi ve her kesimi sağduyulu davranmaya davet ediyor ve toplumu geren bu gözaltı kararına biran önce son verilmesi gerektiğinin altını çizmek istiyoruz.

İLGİLİ HABERDarbe Girişimi Komisyonu karıştıDarbe Girişimi Komisyonu karıştı

İSTANBUL İL ÖRGÜTÜNDEN TEPKİ

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Gülten Kışanak ve Fırat Anlı'nın haklarındaki terör soruşturması nedeniyle dün gözaltına alınmasının ardından HDP İstanbul İl Örgütü tarafından Galatasaray, Kadıköy Boğa ve Bakırköy Meydanı'nda protesto gösterisi düzenlendi.

istanbul-hdp-tepki-1000

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Gülten Kışanak ve Fırat Anlı'nın haklarındaki terör soruşturması nedeniyle dün gözaltına alınmasının ardından HDP İstanbul İl Örgütü tarafından Beyoğlu Galatasaray, Kadıköy Boğa ve Bakırköy Meydanı'nda eş zamanlı olarak eylem düzenlendi. Galatasaray Meydanı'nda düzenlenen eyleme katılan yaklaşık 50 kişi, ellerinde pankartla bir süre slogan attı. Oturma eylemi yapmak isteyen gruba polis, oturma eyleminin yasak olduğunu belirterek, basın açıklaması yapıp ayrılmalarını söyledi. Polisin uyarılarına rağmen oturma eylemi yapan grup, polisin müdahale hazırlığına başlaması üzerine kalkarak slogan atmaya başladı.

Yoğun güvenlik önleminin alındığı meydanda çevik kuvvet polisleri ve 2 tane Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) hazır bekletildi. Grup daha sonra basın açıklaması yaparak olaysız bir şekilde dağıldı.

AJANSLAR

İLGİLİ HABERDarbe komisyonunda Kışanak kavgasıDarbe komisyonunda Kışanak kavgası

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...