Sözcü Plus Giriş

Diyarbakır Sur`da şehit olan Astsubay törenle uğurlandı

Diyarbakır Sur`da şehit olan Astsubay törenle uğurlandı

Güncellenme: 12:02, 18/02/2016
Diyarbakır Sur`da şehit olan Astsubay törenle uğurlandı

DİYARBAKIR, (DHA) – DİYARBAKIR`ın Sur İlçesi`nde dün PKK`lı teröristlerin ateşlediği keskin nişancı tüfeği Kanas`la vurularak ağır yaralanan, kaldırıldığı Asker Hastanesi`nde şehit olan Astsubay Üstçavuş Seçkin Çil`in cenazesi, bugün düzenlenen törenle memleketi Ankara`ya uğurlandı.
Diyarbakır`ın, 6 mahallesinde sokağa çıkma yasağının sürdüğü merkez ilçesi Sur`da PKK`lı teröristlerin keskin nişancı tüfeği Kanas ile ateş ederek ağır yaraladığı ve kaldırıldığı hastanede şehit olan Jandarma Astsubay Üstçavuş Seçkin Çil için bugün Diyarbakır Asker Hastanesi`nde uğurlama töreni düzenlendi. Törene 2`nci Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti, Vali Hüseyin Aksoy, 7`nci Kolordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz, 2`nci Birleşik Hava Harekat Merkezi (BHHM) Komutanı Tümgeneral Atilla Darendeli, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Musa Çitil, 16`ncı Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Savaş Beyribey, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, vali yardımcıları, kaymakamlar, şehidin ailesi ile askerler katıldı.
Tören, şehidin Türk bayrağına sarılı tabutunun katafalka koyulmasıyla başladı. Saygı duruşunun ardından şehidin özgeçmişi okundu. 7`nci Kolordu Komutanlığı`nda görevli Yüzbaşı Mehmet Halef Çelikkollu, birlik adına yaptığı konuşmada, son dönemde bölücü terör örgütünün huzur ve güven ortamını bozmaya yönelik eylemlerde bulunduğunu belirterek, bu eylemleri gerçekleştirirken de yöntem değişikliğine gittiğini söyledi. Yüzbaşı Çelikkollu, "Hukuku, temel hak ve özgürlükleri, eşitliği ve demokrasiyi dilinden düşürmeyen, ancak devletin sunduğu haklardan faydalanarak insanlığa, hukuka, demokrasi ve özgürlüğe tamamen aykırı olan tutum içerisine girenler, alçakça cinayet işleyenler şunu asla unutmasınlar. Türk Silahlı Kuvvetleri olarak, bölücü terör örgütü mensuplarının amaçlarına ulaşmasını engellemek ve kanun hakimiyetini sağlamak maksadıyla görevimize inanç ve kararlılıkla devam edeceğiz" dedi.
Duaların okunduğu törenin ardından Şehit Astsubay Üstçavuş Seçkin, toprağa verilmek üzere memleketi Ankara`ya uğurlandı.
DHA