Dizi kurbanı Yüzbaşı mesleğe geri dönüyor

Maltepe Askeri Lisesi’nde öğrencilerine tüm dünyada ilgiyle izlenen Game of Thrones (Tahtların Oyunu) dizisini seyrettirdiği için “Cinsel istismar ve Türklüğe hakaret” iddiasıyla TSK’dan atılan Yüzbaşı İskender Gülbahar, mesleğe geri dönüyor.

Dizi kurbanı Yüzbaşı mesleğe geri dönüyor

Maltepe Askeri Lisesi'nde öğrencilerine tüm dünyada ilgiyle izlenen Game of Thrones (Tahtların Oyunu) dizisini seyrettirdiği için “Cinsel istismar ve Türklüğe hakaret” iddiasıyla TSK'dan atılan  Yüzbaşı İskender Gülbahar’ın mesleğe geri dönme yolu açılıyor.

İzmir Maltepe Askeri Lisesi'nde bu filmi öğrencilerine izletenn 4 öğretmen subay disiplinsizlik gerekçesiyle TSK’dan ihraç edilmişti. İhraca gerekçe olarak, dizide yer alan cinsel içerikli görüntüler gösterildi.
Albay ve yarbay rütbesindeki subaylardan 3'ü ihraç kararından önce emeklilik işlemleri başladığı için haklarındaki karar “yok hükmünde” sayıldı. Yüzbaşı İskender Gülbahar ise henüz emekliliğini doldurmadığı için bu haktan yararlanamadı ve TSK’dan çıkarıldı.

HUKUK MÜCADELESİ

2012'de TSK'dan ihraç edilen Gülbahar, kararın iptali için Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'ne (AYİM) dava açtı. Mahkeme Gülbahar'ın TSK'dan ihracının hukuka aykırı olduğuna hükmetti, Gülbahar tekrar görevine döndü. Ancak Milli Savunma Bakanlığı, AYİM'in verdiği dönüş kararına itiraz ederek tekrar dava açtı.
Gülbahar da kararı Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) taşıdı.

AYM de Yüzbaşı Gülbahar'ın ordudan atılması kararını hukuka aykırı buldu. Mahkeme, hakkaniyete uygun ve adil yargılama yapılmadığına karar verdi. AYM, Anayasa’nın 36. maddesinde güvence altına alınan adil yargılanma hakkının, hakkaniyete uygun yargılanma hakkı yönünden ihlal edildiğine ve ihlal sonuçlarının ortadan kaldırılması için, kararın bir örneğinin yeniden yargılanma yapılması için AYİM’e gönderilmesine karar verdi.

Game Of Thrones dizisi dünyada milyonlarca insan tarafından takip ediliyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...