Doğumla birlikte domuz gribini yendi

Kayseri'de domuz gribi teşhisi konulan 35 yaşındaki hamile kadın, hem sağlıklı bir kız bebek dünyaya getirdi hem de hastalığı yenmeyi başardı.

Doğumla birlikte domuz gribini yendi

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastane’sinde yoğun bakımda tutulan ve kendisine domuz gribi teşhisi konulan Telli Yaman, doktorların yoğun gayretleri sonucu hem domuz gribini yendi, hem de sağlıklı bir kız bebek dünyaya getirdi. 9 gün süren yoğun bakımdaki yaşam mücadelesini kazanan Yaman, şimdi kendisini yeniden hayata döndüren doktorlarına çok teşekkür ediyor.

FOTO: DHA / Sağlıklı bir bebek dünyaya getiren genç kadın, domuz gribini de yenmeyi başardı.

Hamile Telli Yaman, 9 Ocak’ta ateş, öksürük, halsizlik, yorgunluk ve solunum sıkıntısı şikayetleri ile Pınarbaşı Devlet Hastanesi'ne başvurdu. 34 haftalık hamile Telli Yaman, genel durumunda bozulma nedeniyle Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi'ne sevk edildi. Acil Servis'te yapılan ilk müdahalenin ardından hastaya Akut Solunum Yetmezliği (ARDS) tanısı kondu ve hasta hemen suni solunum cihazına bağlandı. Kadın Doğum Bölümü ile yapılan değerlendirmenin ardından hasta hemen sezaryene alındı. Başarılı sezaryen ameliyatının ardından Yaman, sağlıklı bir kız bebek dünyaya getirdi.

Ardından Dahili Yoğun Bakım Ünitesi'nde tedaviye alındı. Burada 9 gün boyunca suni solunum cihazına bağlı kalan Telli Yaman’da domuz gribine yönelik yapılan tahlillerde H1N1 virüsüne rastlanırken, İç Hastalıkları Yoğun Bakım Bilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Murat Sungur, Doç. Dr. Ramazan Coşkun ve Doç. Dr. Kürşat Gündoğan‘ın birlikte uyguladığı tedavi programı sonuç verdi ve hasta domuz gribini yendi. Yoğun Bakımdaki tedavinin bitmesinden sonra hasta diğer şikayetleri için Nefroloji Kliniğine alındı. Hastanın Nefroloji Kliniği’ndeki tedavisi sürüyor.

Hastanın Dahili Yoğun Bakımdaki tedavisini gerçekleştiren ekipten Prof. Dr. Murat Sungur, son dönemde adından sıkça söz ettiren ve bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde ölümlere yol açan domuz gribinin, zamanında teşhis ve doğru yöntemle tedavi edilebilir olduğunu söyledi.

Başarılı bir tedavi programının ardından domuz gribini yenen Telli Yaman ise kendisini yeniden hayata döndüren doktorlarına çok teşekkür ederek, “Bu hastalığı yenmemle ikinci kez doğmuş oldum. İkinci kez dünyaya gelmiş gibiyim. Çok mutluyum. İnşallah benim durumumda olanlar da bu hastalığı yener.” dedi.

FOTO: DHA / İki güzel haberle mutlu olan Yaman ailesi, doktorlara teşekkür etti.

Yaman'nın eşi Arif Yaman da doktorlara ve hastaneye olan memnuniyetini dile getirerek, “Eşimin hastalığı açıkçası beni umutsuzluğa sürüklemişti. Çünkü televizyon haberlerinde sıkça duyuyorduk; bu hastalığın ne kadar zor olduğu, hastalıktan ölenleri… Özellikle hamilelerde ciddi risk oluşturduğu söyleniyordu. Zor dediler, imkansız dediler, eşim doktorların gayreti ve Allah'ın yardımı ile bu hastalığı yendi. Eşimin iyileşmesinde emeği geçen başta Dahili Yoğun Bakım Servisi'nde görevli hocalarım olmak üzere, tüm doktor ve hastane personeline teşekkürlerimi sunuyorum.” diye konuştu.

CİHAN

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...