Sözcü Plus Giriş

Doğu’nun internetini Kışanak ‘kesmiş’

Dün Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin büyük kısmında internet erişimi sıkıntısı yaşanmıştı. Erişim engelinin ardından ise 'provokasyon' önlemi çıktı.

null
Güncellenme: 10:01, 27/10/2016
Doğu’nun internetini Kışanak ‘kesmiş’

Dün yurdun doğu bölümünün iletişimde “Gültan Kışanak” tedbiri yaşandı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki birçok ilde internete erişim kısıtlandı. Bu tedbirin, Diyarbakır Belediye Başkanı Gültan Kışanak'ın gözaltına alınması sonrasında, olası provokasyonların önlenmesi için alındığı belirtildi. Hükümet, 28 belediyeye kayyum atandığı zaman da benzer bir tedbir almıştı.

BİRÇOK İLDE ERİŞİM SIKINTISI YAŞANDI

Erişim sıkıntısı Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt, Van, Elazığ, Tunceli, Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis ve Adıyaman'da hissedildi. Kesinti hem sabit, hem de mobil hatlarda yaşandı. Habertürk’ün haberine göre; internet erişimindeki yavaşlamanın, güvenlik kaynaklı olduğu, Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü'nün talebi üzerine adım atıldığını, kesintinin kısa süre içinde normale döneceğini belirtildi.

Söz konusu tedbirin, HDP'li Kışanak'ın gözaltına alınması sonrasında, toplumsal olayların önünü kesmek için alındığı öğrenildi. Eylül ayında, 28 belediyeye kayyum atanması sonrasında da benzer bir tedbir uygulanmıştı. TİB'in kapatılmasını öngören KHK uyarınca milli güvenlik ve kamu düzeni gerekçesiyle Başbakanlık kararına dayanarak haberleşmenin iki saat içinde engellenmesinin önü açılmıştı. KHK'da, BTK da Başbakanlığın kararını, derhal işletmecilere iletmekle görevlendirilmişti. Başbakanlığın, bu yetki çerçevesinde hareket ettiği belirtildi.

Yayınlanma Tarihi:08:19,