Sözcü Plus Giriş

‘Dokunulmazlıklar’ Salı günü geliyor

Hakkında fezleke olan milletvekillerinin dokunulmazlığını geçici olarak kaldıracak olan Anayasa değişikliği bu hafta Genel Kurul’da görüşülecek.

Veli TOPRAK
Güncellenme: 14:25, 20/05/2016
‘Dokunulmazlıklar’ Salı günü geliyor

Birinci tur Salı, ikinci tur ise Cuma günü yapılacak. Referandumsuz kabul için 367 oy gereken düzenleme, 330'un altında kalırsa reddedilecek.

Genel Kurul saat 15.00'de toplanacak. Önce grup önerileri görüşülecek ve AKP, Anayasa değişikliğinin takvimini Genel Kurul'da oylatacak. Daha sonra Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş hakkındaki gensoru önergesi ele alınacak. Ardından Anayasa teklifinin birinci tur görüşmeleri ve oylamasına geçilecek.

330'UN ALTINDA KALIR MI?

AKP, CHP ve MHP dokunulmazlık teklifine destek verdiklerini açıkladı. Ancak ciddi fire beklentisi var. Sadece AKP-MHP'li milletvekillerinin (İki parti 356) tamamı oy verse bile Anayasa değişikliği 367 sayısına ulaşamıyor. AKP ve MHP'de de fireler olacağı biliniyor.

İkinci turun Cuma sabahı 10.00'da yapılması planlanıyor. Ancak aynı gün CHP'nin Antalya kampı var. CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, kamp tarihini AKP'yle istişare ederek belirlediklerini ancak ikinci turun planlanmasının ‘siyasi ahlaksızlık' olduğunu söyledi. İkinci tur oylamada da referandum alt sınırı olan en az 330 oy gerekiyor.

Yayınlanma Tarihi:15:33,