Sözcü Plus Giriş

Dolar ne kadar oldu? Dolar daha ne kadar yükselecek?

Dolar ne kadar oldu sorusunu şu an vatandaşın en önemli gündemlerinden biri. Doların her gün birden fazla rekor kırması ve Türk lirasının değer kaybı endişeyle takip ediliyor. Peki Dolar daha da yükselecek mi bu yükseliş nasıl duracak?

null
Güncellenme: 12:42, 18/11/2016
Dolar ne kadar oldu? Dolar daha ne kadar yükselecek?

Dolar durmak bilmiyor ve vatandaşlar her gün dolar ne kadar oldu sorusunun cevabı olarak giderek yükselen rakamlarla karşılaşıyor. Öyle ki “Dolar rekor kırdı!” ibaresi artık sıradan bir başlığa dönüştü. Dolar her gün gün içinde birden fazla rekor kırar hale geldi? Peki dolar daha ne kadar yükselecek, doların yükselişine karşı ne yapılacak?..

18 KASIM’DA DOLAR NE KADAR?

Son olarak doları artıran gelişmelerden biri Fed Başkanı Janet Yellen’in konuşmasında faiz artırımı yapılacağına dair sinyal evermesiyle oldu. Dolar kuru 3.40’ı da geçerek yeni rekor kırmış oldu.

Fed Başkanı Janet Yellen, ABD'de açıklanan verilerin istihdamda artışa ve enflasyonda yükselişe işaret etmesi halinde faizlerin “görece yakın” dönemde artırılabileceğini söyleyerek, faizlerin gelecek ay artırılabileceğine dair açık bir ipucu verdi.

DOLAR DAHA DA YÜKSELEBİLİR

Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdürü Murat Tufan, dolarda ard arda kırılan rekorları değerlendirdi. Trump haberinin sadece TL Varlıklarından değil gelişmekte olan ülke para birimlerinden de çıkışları beraberinde getirdiğini kaydeden Tufan, “Yeni rekorlarla birlikte Dolar/TL 3.4000-3.4150 seviyelerini görebilir” ifadelerini kullandı. Tufan dolar/TL'deki son durumu şöyle yorumladı:

ABD Seçimleri öncesi piyasalarda ciddi tedirginlik ve belirsizlik yaratan Trump isminin seçildikten sonra da büyüme odaklı politika söylemleri fiyatlamaya başlandı.
Özellikle Trump’ın vaatleri arasında bulunan alt yapı yatırımları ile kamu harcamalarını artırmak ve nihayetinde ülke ekonomisini daha ileri seviyeye taşıyacağı söylemleri borsalarda pozitif olarak fiyatlandı. Ancak bu gelişmeler Türkiye gibi gelişmekte olan ülke para birimlerine rekor düşüşler olarak yansıdı. Gelişen ülke para birimlerinin bu kadar sert değer kaybı yaşamasının temel nedenlerine bakacak olursak ABD Merkez Bankası Fed’in yıl genelinde yapmaya hazırlandığı faiz artışının, Aralık ayı için nerdeyse kesinleşmesi olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Fed Başkanı Janet Yellen’ ın dün görece yakın bir tarihte faiz artırışının uygun olabileceği yönündeki sözleri, kuru bir anda 3.39 seviyelerinin üzerinde yeni rekorlara taşıdı.

Trump isminin gelişenler için bu kadar sert fiyatlamalara sebep olmasının bir diğer önemli nedeni de; Trump’ın senato ve temsilciler meclisinde yeterli çoğunluğu eline geçirmesi de sayılabilir. Çünkü hatırlayacağınız üzere Trump’ın Meksika sınırına duvar örülmesi yönündeki talebi ve Çin’e uygulamak istediği gümrük vergisi de gelişmekte olan ülkeler için orta ve uzun vadede bir çok ekonomik çıkmazı beraberinde getirebilir.