Sözcü Plus Giriş

DP Lideri Uysal: Devlet güvenliği sağlama zafiyeti içerisinde

DP Lideri Uysal: Devlet güvenliği sağlama zafiyeti içerisinde

Güncellenme: 20:05, 20/03/2016
DP Lideri Uysal: Devlet güvenliği sağlama zafiyeti içerisinde

DEMOKRAT Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, "Bir devlet olmanın yegane vasfı güvenliği tesis etmektir. Ama bugün bu ülke maalesef doğusundan batısına pek çok noktada, güvenliği sağlamak noktasında zafiyet içerisindedir" dedi.
DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, Eskişehir Taşbaşı Kültür Merkezi'nde partisi tarafından düzenlenen 'Türk siyasi hayatının güncel meseleleri' konulu panele katıldı. Panelin açış konuşmasını yapan Uysal, Türkiye'de demokratik tavır alanlarının her geçen gün daraldığını söyledi. Uysal konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Türkiye'de kuvvetler ayrılığı prensibini, adeta hukuka ve demokrasiye meydan okurcasına, savaş ilan edercesine yok var sayanların olduğu noktada Türkiye'de iktidarı kendi şahsi nefsinde birleştirme gayretleri içerisine düşürüldüğümüz noktada ya PKK'dan yanasınız ya da benden yanasınız diyerek Türkiye'yi siyahla beyaz arasına sıkıştırarak, Türkiye'yi demokratik tavır alanlarımızı genişletmemiz gerekirken her geçen gün biraz daha daraldığını görüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız diyor ki dünya beşten büyüktür. Eyvallah dünya beşten büyüktür. Ama ben Eskişehir'imizde ifade etmek isterim ki bilesiniz ki sayın cumhurbaşkanı Türkiye Cumhuriyeti de, Türk milleti de hem sizden hem AKP'den büyüktür."
'İNSANLARIMIZIN GÜVENLİKLE İLGİLİ ENDİŞELERİ VARDIR'
Uysal, Türkiye'nin her ilinde insanların güvenlikle ilgili endişelerinin olduğunu söyledi. Devletin güvenliği sağlamakla yükümlü olduğunu ifade eden Uysal, sözlerine şöyle devam etti:
"Kendi bölgeniz içerisinde çözüm süreci adı altında etnik bir siyasete bölgeyi mahkum edip insanlarımızın meşru temsilcisi terör örgütlerini getirdiğiniz noktada maalesef bugün içinden çıkılamaz hal aldığını endişeyle her birinizin düşündüğünü görüyorum. Bugün burada bir toplantı olmasına rağmen ülkemizin her ilinde olduğu gibi Eskişehir'imizde de biliyorum ki zihinlerde insanlarımızın güvenlikle ilgili endişeleri vardır. Bir devlet olmanın yegane vasfı güvenliği tesis etmektir. Ama bugün bu ülke maalesef doğusundan batısına pek çok noktada, güvenliği sağlamak noktasında zafiyeti içerisindedir. Attığı yanlış adımlarla dış politik teoride dolaylı tutum teorisi olarak ifade edilen oynattığınız bir dinamiği bambaşka dinamikleri harekete geçirerek başka başka oluşumlarla karşı karşıya kalabileceğinizi bilmeden atığınız adımların işte bugün Türkiye'nin başına 30 yılı aşkın bir zamandır bela olmuş terör örgütünü neredeyse bu coğrafyada uluslar arası güçler için özel güvenlik şirketi haline PKK'yı kendi elinizle getirirsiniz. İşte bu noktada Türkiye'nin kudret kapasitesini aşan romantizm içerisinde, reel politiğin icabını yapmadan dış politikayı ülkenin milli menfaatlerini ve milli güvenliğini tesis edecek noktada bir enstrümana dönüştürmeniz gerekirken bir takım hülyalarınızı icra etmenin aracısı olarak ahbap çavuş ilişkileri ela belirlediğiniz dış siyaseti koskoca bir ülkeyi de geleceğini de beraberinde ateşe atarsınız."
DP Genel Başkanı Gültekin Uysal'dan sonra Türkiye Günlüğü Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Çalık 'Türk siyasi hayatının güncel meseleleri' konusunda konuşma yaptı.

DHA