Sözcü Plus Giriş

Dudak uçuklatan `Evinizde okyanus` tasarımları

Dudak uçuklatan `Evinizde okyanus` tasarımları

Güncellenme: 16:32, 18/01/2016
Dudak uçuklatan `Evinizde okyanus` tasarımları

 

Gülseli KENARLI – Yaşar KAÇMAZ İSTANBUL, (DHA) KÖPEK balığından, deniz atına, karidese ve mercana kadar bir çok okyanus canlısını evinizde kuracağınız tuzlu su akvaryumunda besleyebilirsiniz. Masko`da bulunan "Mercan Çiftliği" adlı şirket, içinde çok çeşitli okyanus canlısı ve balık bulunan birbirinden ilginç ve akvaryumları evlere, işyerlerine kuruyor.

HOBİ OLARAK
Taner ve Deniz Şişman adlı kardeşler, hobi olarak başladıkları akvaryum meraklarını 10 yıl önce profesyonel bir uğraşa ve sonuçta bir iş koluna dönüştürdü.

KÖPEK BALIĞI BİLE VAR
İki kardeş, akvaryum meraklılarına, mercan, köpekbalığı, deniz atı, aslan balığı, akrep balığı, deniz kabukluları, soytarı balığı, deniz yıldızları, karides gibi akvaryumda bakıma uygun olan onlarca çeşit deniz canlısının yanı sıra, akvaryum malzemeleri, tuzlu ve tatlı su akvaryumları ile teknik destek servisi sunuyor. Mercan Çiftliği`nde aynı zamanda doğaya zarar vermemek adına bazı deniz canlılarının üretimi de yapılıyor.

"AKVARYUM ROJELERİ HAZIRLIYOR VE SUNUYORUZ"
Mercan Çiftliği sahibi Deniz Şişman, yaşam alanlarına su eko sistemleri kurduklarını ifade ederek, "Bunları genellikle tuzlu su olarak kuruyoruz. Ama arzu edildiği takdirde, Amazon bölgesinin eko sistemini de ortamlarınıza getiriyoruz. Mevcut akvaryumları olan kişilere, ihtiyaçlarına göre, canlı ya da malzeme karşılıyoruz. Aynı zamanda akvaryum sahibi olmayan kişilere de ihtiyaçlarına göre akvaryum projeleri hazırlıyor ve sunuyoruz. İstedikleri alanlara bu canlı sistemi kuruyoruz" dedi.

"İSTEDİĞİNİZ TAKDİRDE BİR AKVARYUMUN ÜZERİNDE BİLE YÜRÜYEBİLİRSİNİZ"
Deniz Şişman, akvaryumda sınırın tamamen akvaryum almak isteyen kişinin bütçesi ile alakalı olduğunu belirterek, "İstediğiniz takdirde bir akvaryumun üzerinde bile yürüyebilirsiniz, yer tamamen bir akvaryum olabilir veya bir akvaryumun altında yürüyebilirsiniz, kapı şeklinde bir akvaryumun içinden geçebilirsiniz. Artık günümüzün malzeme ve mühendislik becerileriyle sınırlar kalmadı" diye konuştu.
Şişman fiyatlar konusunda ise şu detayları verdi:
"En ufak bir akvaryum yani çocuğunuzun odasına koyabileceğiniz, 3-4 litrelik bir akvaryum 200-300 liradan başlayan bir bütçeye sahiptir. Ama üst limit sizin isteğinizle, hayal gücünüzle alakalı üst limit size kalmış."

"CANLILAR KONUSUNDA BİLGİLENDİRİYORUZ. TERCİH YAPILMASINI SAĞLIYORUZ"
Deniz Şişman, akvaryum hobisi olarak istenilen her şeyi tüketicilere sunduklarını ancak bunun akvaryumun kurulacağı ortamla ile doğru orantılı olduğunu ifade ederek şunları kaydetti:
" Bir görüşme yapıyoruz, akvaryuma ne kadar vakit ayırabiliyorsunuz, vakit ayırmak istiyor musunuz? Yoksa sadece ben seyredeyim başka birileri gerekli bakımları yapsın mı istiyorsunuz? İş hayatında belki çok seyahat eden bir kişisinizdir akvaryuma çok vakit ayıramayacaksınızdır… Biz ona göre yönlendiriyoruz; vakit, bütçe, mekan olarak bakabileceğiniz, barındırabileceğiniz canlılar konusunda bilgilendiriyoruz. Bunların içlerinde tercih yapmanızı sağlıyoruz. İçinde 200-300 litre su barındıran bir akvaryumu 7-8 bin lira bütçeyle içinde mercanlar olan bir akvaryum kurmak mümkün. Tatlı su olduğu takdirde bu bütçe, ihtiyaçlar daha da azaldığı için çok daha aşağıya düşüyor."

"BAKIMLARINI SİZİN YERİNİZE GERÇEKLEŞTİRİYORUZ"
DHA