Sözcü Plus Giriş

Dünya terör saldırısını böyle gördü

Ankara'nın kalbinde meydana gelen terör saldırısı, Dünya basını tarafından böyle görüldü.

Güncellenme: 10:19, 18/02/2016
Dünya terör saldırısını böyle gördü

Ankara’da askeri servis araçlarının bulunduğu noktada meydana gelen patlama dünyadaki birçok ülkede de flaş haber olarak duyuruldu. Patlamaya ilişkin ilk haberler şöyle:

The Guardian: “Ankara'da araba bombalandı, Vali beş ölü olduğunu açıkladı”

CNN International: “Türkiye'nin başkentinde patlama: Kayıplar var”

The Independent: “Ankara'da patlamada: Türkiye'nin başkentinde “araba yerleştirilen bomba” patladı. En az 5 ölü ve 10 yaralının olduğu bildiriliyor”

Ankara’daki saldırıyı Rusya basını şu şekilde gördü

Ankara’da akşam saatlerinde askeri servis araçlarına yönelik bombalı saldırı düzenlendi. Bu patlama Rus basınına genellikle Türk basınında yer alan haberlerin tercümesi olarak geçerken Rus haber ajansları ve internet siteleri haberi okuyucularına şu şekilde verdi:

Rus resmi haber ajansı Ria Novosti: “Ankara’da ölü sayısı 28’e ulaştı” Türkiye’nin başkenti Ankara’da bomba yüklü araç saat 18.31’de (Moskova saatiyle 19.31) patladı. Patlamanın yaşandığı yer alev aldı. Olay yerine ambulans ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Olayın ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu Brüksel seyahatini iptal etti.

Öte yandan Rusya Ankara Büyükelçiliği Basın Müşaviri İgor Mityakov Ria Novosti’ye yaptığı açıklamalarda, Ankara’da yaşanan patlama sonucunda Rus vatandaşlarının yaralandığına ilişkin kendilerine bilgi ulaşmadığını ifade etti.

İtar Tass haber ajansı: “Ankara’daki patlamada 28 kişi hayatını kaybetti” Türkiye hükümet sözcüsü Numan Kurtuluş Ankara’da meydana gelen patlamada 28 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Genelkurmay’dan yapılan açıklamada Ankara’da askerlere yönelik terör saldırısı düzenlendiği belirtildi. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Azerbaycan seyahatini iptal etti.

INTERFAX: “Ankara’da ölü sayısı 20’yi geçti” Ankara’nın merkezinde meydana gelen patlamada hayatını kaybedenlerin sayısı 21’e ulaştı. Aynı zamanda olay sonucunda 65 kişi yaralandı. Genelkurmay’ın verilerine göre ölenlerin arasında askerler de var.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, patlamanın detaylarının araştırıldığını ifade etti.

Gazeta.ru: “Ankara’da güçlü bir patlama meydana geldi” Türkiye’de meydana gelen terör saldırısının hedefinde bu kez başkent Ankara’daki askeri lojman vardı. Patlama sonucunda 28 kişi hayatını kaybetti. Türk hükümeti yaşanan bu olay sonucunda terörizmin aşağılık yüzünü gördü.

LifeNews: “Ankara’da terör saldırısı 20’den fazla can aldı”  Türkiye’nin başkenti Ankara’da meydana gelen terör saldırısının ardından ölü sayısı yükselmeye devam ediyor. Sağlık Bakanlığı olay sonucunda 20’den fazla kişinin hayatını kaybettiğini, yaralı sayısının ise 60’a ulaştığını bildirdi. Olay sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu Azerbaycan ve Brüksel ziyaretlerini iptal ettiler.

Rusnovosti: “Saldırı askeri servis araçlarına yönelik” Ankara’da meydana gelen patlamanın askeri servis araçlarına yönelik olduğu bildirildi. Bomba yüklü araç Genelkurmay binasından 300 metre uzaklıkta patlatıldı. Bundan saniyeler önce olay yerine askeri servis aracı yanaştı. Elde edilen verilere göre, ölü sayısı 28’e ulaştı.

Ankara’da askeri servis araçlarının bulunduğu noktada meydana gelen patlama Belçika basınında şöyle duyuruldu:

Derniuer Hour: Ankara’da Patlama

Ankara’da büyük patlama meydana geldi. Türk kanalları Ankara’da çok şiddetli patlama diye haberleri verdi. 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da yine bir patlama olmuştu ve 103 kişi hayatını kaybetmişti. saldırıyı IŞİD üstlenmişti. Ocak 2016 tarihinde yine İstanbul’da patlama olmuştu ve 10 kişi hayatını kaybetmişti. Türkiye’nin doğusunda PKK’nın son günlerde düzenlenen operasyonlara karşılık zaman zaman askeri araçlara saldırılar düzenlediği haberleri basında yer almaktaydı.

Le Soir : Türkiye, Ankara’da şiddetli patlama

Türk kanalları Ankara’da şiddetli bir patlama diye haber verdiler. Ankara’da Kızılay’a yakın bir bölgede Askeri servis otobüslerini hedef alan bir patlama meydana geldi. Türk haber kaynaklarına göre çok sayıda kişi hayatını kaybetti.

Başbakan Davutoğlu Brüksel ziyaretini iptal etti. Brüksel’de AB’de görüşmelerde bulunacak olan Başbakan Davutoğlu saldırı sonrası yaptığı açıklamayla Brüksel ziyaretini iptal ettiğini açıkladı.

Türkiye’ye geçtiğimiz yıldan bu yana bazı saldırılar düzenlendi, yine Ankara’da tren istasyonu yakınında patlamada 103 kişi hayatını kaybetmişti.

Welt de: Ankara’da şiddetli patlama- çok sayıda yaralı

Doğan Haber Ajansı’nı kaynak olarak gösteren Welt gazetesi haberi, “Türkiye’nin başkenti Ankara’da şiddetli patlama oldu. DHA’nın bildirdiğine göre olay yerine çok sayıda ambulans sevk edildi. Çok sayıda yaralı olduğu belirtiliyor. Patlamanın nedeni henüz bilinmiyor” diye duyurdu.

Frankfurter Allgemeine Zeitung: Türkiye’nin başkenti Ankara’da patlama

“Ankara’nın merkezinde meydana gelen şiddetli patlamada, ilk belirlemelere göre en az 5 kişi hayatını kaybetti. Patlamanın askeri araca yönelik gerçekleştiği belirtiliyor. Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen başka bir bombalı saldırıda yüzden fazla kişi hayatını kaybetmişti.”

Spiegel Online: Ankara’da şiddetli patlama- Ölü ve yaralıların olduğu bildiriliyor

“Türkiye’nin başkenti Ankara’da şiddetli bir patlama oldu. Haberlere göre 5 kişi öldü çok sayıda var. DHA, bölgeye çok sayıda ambulans gönderildiğini duyurdu. Haberlere göre patlama askeri lojmanlar yakınında meydana geldi. Ankara’da geçen yıl da patlama meydana gelmiş, yüzün üzerinde kişi hayatını kaybetmişti. Saldırıdan IŞİD sorumlu tutulmuştu.”

“Türkiye’nin başkenti Ankara’da muhtemelen bomba yüklü araç patlatıldı. Patlamada bir kişinin öldüğü, on kişinin yaralandığı duyuruldu. DHA bölgeye çok sayıda ambulans sevk edildiğini haber veriyor. Patlamanın nedeni hakkında henüz net bir bilgi yok.”

DHA

Yayınlanma Tarihi:20:15,