Sözcü Plus Giriş

Kumpas davalarının binası yenileniyor

Kumpas davalarına ev sahipliği yapan İstanbul Adliyesi’nin Beşiktaş’taki eski binasında tadilat başladı… Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’dan kuvvet komutanlarına, aydınlardan siyasetçilere, gazetecilerden sporculara kadar bir çok ismin yargılandığı bina yenileniyor

İsmail ŞAHİN
16:41 -
Kumpas davalarının binası yenileniyor

Ergenekon, Balyoz, Kafes, Poyrazköy, Islak İmza, ODATV ve Şike başta olmak üzere yakın tarihe damgasını vuran  birçok davaya ev sahipliği yapan İstanbul Adliyesi'nin Beşiktaş'taki eski binasında tadilat başladı. 2008 – 2012 yıllarında arasında tüm gözlerin çevrildiği binayı Bahçeşehir Üniversitesi kullanacak.
besiktas1

2004’te DGM’lerin kaldırılmasıyla İstanbul Adliyesi olarak anılmaya başlanan ve özel yetkili mahkeme ile savcılığı bünyesinden barındıran  binada, 4 Temmuz 1994’ten 2012 yılı mayıs ayına kadar adli hizmet verildi. 6 özel yetkili ağır ceza mahkemesi ve savcıların faaliyet yürüttüğü adliyede, çok sayıda asker, siyasetçi, bürokrat iş adamı, sanatçı, politikacı, gazeteci ve sporcu hakkında yargı işlemleri yapıldı.

besiktas2

İstanbul Adliyesi’nin Çağlayan’a taşınmasının ardından 2012 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi'ne tahsis edilen binayı bundan sonra Bahçeşehir Üniversitesi kullanacak. Binayla ilgili tadilat işlemlerinin tamamlanmasının ardından bölgede çok sayıda yerleşkesi bulunan Bahçeşehir Üniversitesi'nin öğrencilerinin bir kısmı eğitime yenilenen binada devam edecek.

insaat2
Son güncelleme: 17:19 28.09.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more