Ehliyet değişimi için sağlık raporu isyanı

Ehliyet değiştirmek isteyen vatandaşlar sağlık raporu için 50 lira ödemek zorunda kalıyor.

Ehliyet değişimi için sağlık raporu isyanı

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle mevcut sürücü belgeleri 1 Ocak 2016'dan itibaren değiştirilmeye başlandı. Bu kapsamda mevcut sürücü belgeleri 5 yıl içinde yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilececek. Yeni sürücü belgeleri, uluslararası standartlara sahip olduğu için diğer ülkelerde de kullanılabilecek. Ehliyetlerini değiştirmek isteyen sürücülerden biyometrik fotoğraf, sağlık raporu ve parmak izi isteniyor. Ancak ehliyet değişimi için istenen sağlık raporu vatandaşları isyan ettirdi. Vatandaşların iddiasına göre sağlık raporu almak en az 50 liraya mal oluyor.

FOTO:Özcan Büyükoğlu – Ehliyet değiştirmek için aldığınız sağlık raporuna 50 lira ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Ehliyetini yenilemek için sağlık raporu almaya çalışan Sözcü okuru Özcan Büyükoğlu yaşadıklarını Sözcü okur hattına anlattı. İşte Büyükoğlu’nun kendi ağzından yaşadıkları; “Bilindiği gibi Türkiye de ki tüm sürücülerin ehliyetleri yasa gereği mecburi olarak değiştiriliyor. Bu değişim esnasında istenilen evrak arasında sağlık raporu da var.Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre; raporları vatandaşın en yakınında ki aile doktorları verecek. Tatbikatta işin rengi değişik. Aile doktoruna müracaat yapıyorsunuz.Sizi dıştan inceliyor.Öncelikle risk altına girmeyi düşünmüyor.Aynı yerde uzman aile hekimi varsa oraya sevkediyor. Uzman hekim de sizi önce dıştan inceliyor. Doktor muayenesine girmeden vezneye yöneliyorsunuz.50 TL yatırıp makbuz alıyorsunuz.Sigortalı olmanız bir mana ifade etmiyor.Makbuzla uzman doktorun odasına giriyorsunuz. En çok 2 dakika sürüyor.Uzman doktorun imzası yetiyor..Raporu alarak ehliyetin değişimi için Trafik amirliğine yöneliyorsunuz. Eğer gittiğiniz sağlık ocağında uzman aile doktoru yoksa, bu defa en yakın devlet hastahanesine sevkiniz yapılıyor. En az 4 doktora çıkıyor(Göz-Dahiliye-Nüroloji ve Hariçiye) ve normal raporu alıp tekrar aile doktorunuza dönüyorsunuz. Aile doktorunuz da raporlara bakarak,size istediğiniz sağlık raporunu teslim ediyor. Hastanede 4 doktor demek sigortalı vatandaş için 40 lira. Sigortanız yoksa daha pahalı. Türkiye hudutları dahilinde 25 milyon 972 bin 519 ehliyetli vatandaş motorlu araç kullanıyor. Bir düşünün Sağlık Bakanlığının kasasına girecek parayı… Yukarda ki bilgileri birebir yaşamak suretiyle öğrendim. Marmara Ereğlisi Yeni Çiftlik mahallesinde ki sağlık ocağında bulunan aile doktorum, beni Çorlu Devlet Hastahanesi’ne sevk edecekti. Doktor muayene üçreti 4 doktor için toplam 40 TL. Artı gidiş/dönüş yol masrafı 50 TL’yi geçmekte. Marmara Devlet Hastahanesi de işi çabuklaştırma yönünden, görevli uzman aile hekimi 50 TL verene anında raporu imzalayıp vermekte…”

SÖZCÜ OKUR HATTI EMRİNİZDE

Siz de okur hattına sadece SÖZCÜ ile ilgili düşüncelerinizi değil, haber önerilerinizi de iletebilirsiniz. “GÖNÜLLÜ muhabir” olmak isteyen herkese sayfalarımız açık.
Görüşlerinizi, eleştirilerinizi, çevrenizde gördüğünüz, duyduğunuz haberleri, çektiğiniz fotoğrafları bize gönderin, Sözcü Gazetesi'nde yayınlayalım.
Çektiğiniz videoları sozcu.com.tr mail adresine gönderin, SözcüTV'de yayınlayalım…
Çağrı merkezimiz tüm Sözcü okurlarının emrinde…
Çağrı Merkezi no: 0212 708 50 60
sozcu.com.tr mail: net@sozcu.com.tr

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...