Sözcü Plus Giriş

Elde patlayan bombayı hazırlayan PKK’lı yakalandı

İstanbul TEM Polisi, PKK’nın Küçükçekmece’de düzenlediği operasyonda, terör örgütünün kullandığı el yapımı bombaları (EYP) hazırlayan ve eylemcilere veren “Serhat” kod adlı Ekin P.’yi gözaltına aldı. Geçtiğimiz hafta polis merkezine saldırı sırasında elinde bomba patlayan örgüt üyesine EYP veren kişinin de Ekin P. olduğu iddia edildi.

Habip ATAM
12:13 -
Elde patlayan bombayı hazırlayan PKK’lı yakalandı

İstanbul Emniyeti'ne bağlı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü, 24 Eylül'de Kanarya Polis Merkezi çevresinde meydana gelen bir patlama üzerine soruşturma başlattı. Araştırmalarda, bir kişinin polis merkezine bomba atmak isterken, elinde patladığı belirlendi. Bunun üzerine çevre hastaneler araştırıldı. Saldırı girişiminde bulunan teröristin Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağ elinden tedavi gören A.B. olduğu tespit edildi.  Soruşturmayı derinleştiren TEM dedektifleri bölücü terör örgütü PKK adına eylem yapan A.B.'nin ilişkilerini mercek altına aldı.

BOMBACI BELİRLENDİ

Araştırmalarda, A.B.'nin el yapımı patlayıcıyı teslim aldığı kişinin Ekin P., olduğu anlaşıldı. Ekin P.'nin PKK'nın İstanbul 3'üncü bölgedeki, patlayıcı sorumlusu olduğu tespit edildi.  Kumu binalarına ve polise yönelik saldırılarda patlayıcı hazırlayan ve örgüt üyelerine aktaran şüphelinin yakalanması için operasyon düzenlendi. Küçükçekmece'deki adrese düzenlenen baskında Ekin P., kıskıvrak gözaltına alındı. Şüphelinin adresinde yapılan aramalarda, 1 el yapımı bomba ve bomba yapımında kullanılan malzemelerle düzenekler ele geçirildi.

İKİSİ DE TUTUKLANDI

Sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürülerek sorgulanan Ekin P., sevk edildiği adli makamlarca tutuklandı. Öte yandan, hastane işlemleri tamamlanan A.B.'nin de tutuklandığı öğrenildi.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more