Emniyet Müdürlüğü’ne inmeye çalışan helikopterin vurulma anı

TÜRK Silahlı Kuvvetleri(TSK) içerisindeki Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yapılanmasının 15 Temmuz gecesi Vatan Emniyet Müdürlüğü’ne askeri helikopterle asker indirme girişiminin görüntüleri ortaya çıktı. Vatan Emniyet Müdürlüğü, Basın odasından da izlediğimiz o anlarda, helikopter; İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’ın talimatları ve polisin yoğun ateşi sayesinde engellendi.

Darbe kalkışmasının yaşandığı 15 Temmuz Gecesi'nde TSK içerisindeki FETÖ yapılanmasının ele geçirmeye çalıştığı en önemli yerlerden biri İstanbul Emniyet Müdürlüğü oldu. İl Emniyet Müdürlüğü'nü ele geçirmek için 66'ıncı Zırhlı Mekanize Tugay'ından 2 tank ve 5 zırhlı personel taşıyıcı Vatan Caddesi'ne gönderildi. Birliklerin başına Albay Osman Akkaya görevlendirildi. İddiaya göre, askerlere yardımcı olması için FETÖ soruşturmasında görevden alınan, eski İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Mitat Aynacı'da zırhlı araca bindirildi.

ORDUEVİ ÖNÜNDE KALDILAR

Zırhlı araçlar ilerlerken, kalkışmacılara engel olmak için hazırlık talimatı veren İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, telsizden yaptığı anonslarla, Adnan Menderes Bulvarı'nın kapatılması; kamyon ve iş makineleriyle engel oluşturmasını istedi. Bunun üzerine ekipler talimatları yerine getirdi. Zırhlı araçlar, yoldaki engeller sebebiyle, Aksaray Orduevi'ne kadar gelebildi. Bu sırada Cumhuriyet Başsavcılığı kalkışmacıların yakalanması için talimat verdi. Emniyet birimleri, zırhlı araçtaki askerlerden teslim olmalarını istedi. Ancak askerler havaya ateş ederek karşılık verdi. Bu sırada vatandaşlar, tankların etrafını sararak polise destek verdi.

Zırhlı araçları durdurmayı başaran Emniyet birimleri, Vatan Caddesi üzerinde her iki yönde, 500 metre mesafede zırhlı polis araçları yerleştirdi. Özel harekat timleri de 15 Temmuz gecesi Emniyet çevresinde, çatışmaya hazır bekledi.  İl Emniyet Müdürü Dr.Mustafa Çalışkan, helikopterle yapılabilecek her hangi kalkışmacı operasyonuna karşı da önlem aldırdı. Vatan Emniyet Müdürlüğü bahçesi  açık otoparkına araçlar park edilerek, helikopter inişine engel olundu. Çatılara ise personel yerleştirildi.

vatanemniyet
HELİKOPTERLİ İNDİRME

Dr. Mustafa Çalışkan'ın öngörüsü saat 01.30 sıralarında gerçek oldu. Zırhlı araçlar ilerleyemeyince Skorsky tipi bir helikopter, Vatan Emniyet Müdürlüğü üzerine yönlendirildi. Helikopterin sesinin duyulmasıyla müthiş bir hareketlilik yaşandı. Emniyet'in bitişiğindeki Ulaştırma Şube Müdürlüğü Otoparkı üzerinden geçen helikopter alçalmaya başladı. Daha sonra ise helikopterden taciz ateşi yapıldı.

‘FETULLAH'A BIRAKACAĞIMA ÖLÜRÜM’

Ellerinde uzun namlulu tüfek olan polisler, elleri tetikte helikopteri hedef alırken, bazı polisler ateş etmeye başladı. Bu sırada bir polislin ağzından dökülen, “Burayı Fetullah'a bırakacağıma ölürüm daha iyi” sözü dikkat çekti. Emniyet çevresinde tur atan askeri helikopter, Aksaray'a doğru yöneldikten sonra tekrar geri geldi. Bu sefer de Vatan Emniyet Müdürlüğü'nde Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün de bulunduğu C Blok çatısına asker indirmeye çalıştı. Ancak polisin, yoğun ateşi helikopterin asker indirmesine de engel oldu. O anların görüntüsü bir vatandaş tarafından da kaydedildiği ortaya çıktı.

HELİKOPTERDEKİLER YARALANDI

Darbe kalkışmasının bastırılmasının ardından ele geçirilen WattsApp mesajlarında, Vatan Emniyet Müdürlüğü'nün nasıl ele geçirilmeye çalışıldığı da ortaya çıktı. Albay Osman Akkaya'nın mesajlarında, “Zırhlı araçlar hareket edemiyor. Hava desteğine ihtiyacımız var” dediği öğrenildi. Helikopterdeki askeri personelin ise polis ateşi sebebiyle yaralanan olduğu için geri çekildiği tespit edildi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...