Sözcü Plus Giriş

Engelli gecesinde skandal

Tekirdağ'ın Şarköy İlçesi'nde belediye düğün salonunda düzenlenen etkinliğe katılan engelliler, salona giriş ve çıkışlarda engellerle karşılaştı. Salonun kapısına tekerlekli sandalye ile gelen engelliler, ikinci kattaki programa sandalyeleri ile birlikte kucakta taşınmak zorunda kaldı.

null
Güncellenme: 14:50, 18/12/2016
Engelli gecesinde skandal

Tekirdağ’ın Şarköy İlçesi’nde Özel Pınar Aynur Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin engelliler günü için düzenlediği etkinlikte, engelliler zor anlar yaşadı. Belediye düğün salonunun ikinci katında yapılan etkinliğe tekerlekli sandalye ile gelen engelliler, asansör olmadığı için merdivenlerden sandalyeleri ile birlikte kucakta taşınmak zorunda kaldı. Baston kullanan engelliler ise yakınların yardımı ile inip çıkabildi. Salona güçlükle götürülen engelliler burada da sahneye çıkarken yine kucakta taşınmak zorunda kaldı. Engelli gençlerin hazırlayıp sunduğu gösteriler ilgiyle izlendi. Heyecandan şiirlerini ve şarkıları okumakta zorlanan gençlere salondan gelen alkışlar yardımcı oldu.

engelli8802
ASANSÖR YAPILSIN

Engellilerden Mustafa Aysel’in annesi Emre Aysel, “Her zaman bu tür zorluklarla karşılaşıyoruz. Engelliler gününde 20 basamaklı merdivenleri çocuklarımız bizlerin yardımıyla inip çıktı. Defalarca belediyeye başvurup, düğün salonuna asansör yapılmasını istedik. Ama yapılmadı. Şarköy’de 250 bedensel engelli var. Aynı şekilde hasta ve yaşlılar 20 basamaklı merdivenleri çıkmakta zorlanıyor” dedi.

ŞARKÖY’DE TEK MERKEZ

Özel Pınar Aynur Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Pınar Aynur, 6 yıl önce kurdukları merkezin Şarköy’de tek olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Resmi olarak 90 çocuğumuz aktif görünmektedir. Özürlülük oranına göre, ilk, orta ve lise çağındaki çocuklara eğitim veriyoruz. Eğitimin dışında onların sosyo ekonomik sorunlarıyla da ilgileniyoruz. Halen ilçemizde özürlü çocuğundan utanan, onları sosyal yaşam içine çıkarmayan aileler tespit ediyoruz. Bu konuda basının yardımını istiyorum.” DHA