Engelli oğlunu döven polise küfreden bekçiye ceza

Engelli oğlunu döven polise küfreden bekçiye ceza

Engelli oğlunu döven polise küfreden bekçiye ceza

Şahismail GEZİCİ ELAZIĞ, (DHA) – ELAZIĞ Emniyet Müdürlüğü`nde bekçi olarak görev yapan Bekir Aydıngöz`e, 23 yaşındaki zihinsel engelli oğlu Bilal Aydıngöz`ü dövdüğü gerekçesiyle sivil polise küfer etmekten 4`te 1 oranında maaş kesme cezası verildi. Aydıngöz`ü dövdüğü iddiasıyla hakkında idari soruşturma açılan polis memuru Abdullah Fırat ise 16 ay kıdem durdurma cezası aldı.
Olay Elazığ`da 27 Nisan 2015 günü meydana geldi. Elazığ Emniyet Müdürlüğü`nde bekçi olarak görev yapan Bekir Aydıngöz`ün yüzde 51 zihinsel engelli oğlu Bilal Aydıngöz, engelli personel sınavına girmek için okulundan form aldıktan sonra evine dönerken, kaçan bazı şüphelileri arayan Yunus ekipleri tarafından önü kesilerek durduruldu. İddiaya göre Aydıngöz, daha sonra olay yerine gelen sivil polisler tarafından dövüldü. Vücudunda ve yüzünde morluklar oluşan Bilal Aydıngöz, polisler tarafından Merkez Polis Amirliği`ne götürüldü. Aydıngöz, hiç bir suçunun olmadığını ve emniyette bekçi olarak görev yapan Bekir Aydıngöz`ün oğlu olduğunu anlattı.
Bunun üzerine haber verilen bekçi Bekir Aydıngöz, karakola gelerek aldığı oğlunu hastaneye götürdü. Hastanede yapılan inceleme sonucu hazırlanan raporda,"Sağ göz etrafında darpa bağlı hematon, 5×5 cm kan toplanma, göz içinde hücrelerde kanama, göz iç duvarı kemiğinde kırık, gözde yüzde 80 görme kaybı mevcuttur" denildi. Alınan raporun ardından anne Kibriye Aydıngöz, Cumhuriyet Savcılığı`na giderek, oğulunu döven polisler hakkında suç duyurusunda bulundu.
DİSİPLİN KURULU:POLİS ZOR KULLANMA SINIRINI AŞTI
Yapılan suç duyurusu üzerine Elazığ Valiliği de olayla ilgili idari soruşturma başlattı. İl Polis Disiplin Kurulu Başkanlığı`nca yürütülen soruşturma sonucunda polis memuru Abdullah Fırat`ın, Bilal Aydıngöz`e karşı zor kullanma sınırını aştığı ve bunun kati rapora bağlandığı belirtildi. Disiplin Kurulu kararında, olay günü Çarşı Polis Merkezi`nden bir komiserin olayı öğrenmek için Bilal Aydıngöz`ün babası Bekçi Bekir Aydıngöz`ü aradığı belirtilerek, konuşma sırasında Aydıngöz`ün oğlunu döven polis memuruna hitaben `O… çocuğu` diye küfür ettiği vurgulandı. Kararda polis memuru Abdullah Fırat ve Bekçi Bekir Aydıngöz`ün yaptığı eylemlerin mesleğe ve teşkilata olan güven duygusunu sarsacak nitelikte olduğu, görevin gerektirdiği sorumluluk, görev bilinci, meslek ahlakı ve mesleğin getirdiği ahlaki kurallarla bağdaşmadığı kaydedildi.
OĞLU DÖVÜLEN BEKÇİYE CEZA
DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...