Engellilerin buz pistinde hayalleri gerçek oldu

Engellilerin buz pistinde hayalleri gerçek oldu

Engellilerin buz pistinde hayalleri gerçek oldu

İZMİR Büyükşehir Belediyesi Olimpik Buz Sporları Salonu'nda sağlanan özel aparatlarla buz pisti üzerinde kayan engelliler, hayallerini gerçekleştiriyor. Bu keyfi yaşayan engelliler arasında bulunan Halis Dönmezer "İmkansız gibi görünen hayallerimizi sundular. Bize de engellerimizi yok saymak düştü" dedi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kente kazandırdığı Bornova Aşık Veysel Rekreasyon Alanı içindeki Olimpik Buz Sporları Salonu, bu spora gönül veren İzmirliler'in yanı sıra bedensel engelliler ile otistik ve down sendromlu gençlere de hizmet ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Olimpik Buz Sporları Salonu, her perşembe günü buz üstünde engelleri kaldırarak hayalleri gerçekleştiriyor. Bedensel engelli Halis Dönmezer ile down sendromlu Selin Erkan, bu şanslı gençlerden ikisi.
Selin'in buz pateni sporuyla tanışması, çok ilginç bir tesadüfle başladı. İlk kez geldiği buz pistinde üşüyen Selin'i farkeden buz pateni hocası Neşe Olcay, kostümlerden birisini ona vererek giymesini istedi. Selin kostümü çok beğenince, bir anda buz patenine ilgisi de başladı. Genç kız, kısa süre içinde hocaların farklı koreografileri öğretmesiyle sadece perşembeleri değil, haftanın hemen her günü soluğu buz pistinde aldı.
BUZ ÜSTÜNDE, ÖZGÜRCE
Down sendromlu ve otistik arkadaşlarının buz pistindeki derslerini izlemeye giden Halis, onlara imrenerek bakarken, kendine "Bir gün ben de onlar gibi özgürce buzun üstünde kayabilecek miyim?" sorusunu sordu. Bu düşüncesi kısa süre içinde vazgeçilmez bir tutkuya dönüşünce, devreye İzmir Büyükşehir Belediyesi girdi. Engelsizmir Kongre çalışmaları sırasında gündeme gelen 'Bedensel engellilere buz pateni keyfi' fikri kısa süre içinde hayata geçirilerek ilk uygulama Halis'le gerçekleştirildi. Hayaller gerçeğe dönüştü.
ENGELLERİ YOK SAYABİLMEK
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na, kente böylesine güzel bir tesisi kazandırdığı için teşekkür eden bedensel engelli Halis Dönmezer, şöyle dedi:
"Bu tesiste tüm engelli arkadaşlarımla birebir özel ilgilenen hocalarımız var. Kendilerinin bizim üzerimizde emekleri çok büyük. Biz her perşembe bütün engelliler, ben dahil bu salon sayesinde farklı sosyal çevre ediniyoruz. Eğer bu alanda ulusal ve uluslararası yarışmalar düzenlenirse, onlara katılmayı planlıyorum. Bize imkansız gibi görünen hayallerimizi sundular. Bize de engellerimizi yok saymak düştü. Şimdi ise bir tek hayalim var; o da bizim için tasarlanan bu aparatın biraz daha geliştirilip, hocalarımın yardımlarıyla ayakta pistte kaymak."
"ONLAR MUTLUYSA, BİZ DE MUTLUYUZ"
İzmir Büyükşehir Belediyesi buz pateni eğitmeni Neşe Olcay, Engelsiz İzmir Kongresi kapsamında gündeme gelen "Buzda engelleri nasıl aşabiliriz" sorusuyla başladıkları çalışmada böyle bir aparat yapımına karar verdiklerini söyledi. Olcay, şöyle konuştu:
"Bu aparat sayesinde artık bedensel engellilerin de rahatlıkla keyifli anlar yaşadığı pistte, her perşembe günü buluşmaya devam ediyoruz. Daha önce sadece diğer engelli arkadaşlarımız kayarken, şimdi bedensel engelli öğrencilerimizle de buz keyfini yaşayabiliyor, hayallerini gerçekleştirmek üzere planlar kurabiliyoruz. Onlar mutluysa, biz de mutluyuz."

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...