Engin Altay : Devlet kendi egemenliğinde saklambaç oynayamaz

Engin Altay : Devlet kendi egemenliğinde saklambaç oynayamaz

Engin Altay : Devlet kendi egemenliğinde saklambaç oynayamaz

Nursima KESKİN ANKARA, (DHA) – CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Hakkari ve Şırnak`ın taşınmasıyla ilgili olarak "AKP`nin sandıkları taşıma anlayışı fikri, köşkü saraya taşıma anlayışı, Süleyman Şah türbesini taşıma anlayışı fikrinden sonra şimdide vali tabelalarının kaçırılmasından neyin murad edildiğini anlamış değiliz. Egemenlik hakkı diye bir şey var. Devlet kendi egemenliğinde saklambaç oynayamaz. Devletin şimdi yapmak istediği tam olarak budur" dedi.

Engin Altay TBMM`de düzenlediği basın toplantısında Hakkari ve Şırnak il merkezlerinin Yüksekova ve Cizre`ye taşınmasını değerlendirdi.

Engin Altay, "AKP`nin sandıkları taşıma anlayışı fikri, köşkü saraya taşıma anlayışı, Süleyman Şah türbesini taşıma anlayışı fikrinden sonra şimdide vali tabelalarının kaçırılmasından neyin murad edildiğini anlamış değiliz. Egemenlik hakkı diye bir şey var. Devlet kendi egemenliğinde saklambaç oynayamaz. Devletin şimdi yapmak istediği tam olarak budur. Hükümetin görevi devletin itibarını yüksek tutmaktır. Bu çerçevede bölgede yaşananları AKP politikalarının doğal sonucu olduğunu hatırlatmak isterim. Kürt sorununun TBMM`de çözülmesini daha öncede özellikle belirtmiştik. Kürt sorunu ne dağda ne adada çözülür. TBMM`de çözülür. Hükümetin bölgede olup bitenlerle ilgili TBMM`ye bilgi vermesi gerekir. Yaşananlar kabul edilir durum değildir. Devletin terörle etkin mücadelesini savunuyoruz. Terör örgütü gibi davranmamalıdır ama terörle mücadele ederken. Herşeyin hukuk çerçevesinde yapılması bir zarurettir. Teröristleri bertaraf etmesi devletin görevidir. Bir teröristi etkisi hale getireceğim diye onunla zorunlu olarak aynı apartmanda olan olan masum çocukları masum anneleri bombalaması tankla onlara füze bomba atması kabul edilir durum değildir. 27 ayrı kanun teklifi verdik . Kürt sorununun çözülmesi için. AKP tarafından bir kere okunmasını talep ediyoruz" diye konuştu.

Valilik tabelalarının yerinin değiştirilerek sorunun çözüleceğinin düşünülmesinin hayalperest bir yaklaşım olduğunu aktaran Altay şöyle dedi; "Şırnak`a takılan vali tabelası Cizre`ye takılarak sorunu çözmek gibi sığ ve hayalperest bir anlayış görüyoruz. Hendekler AKP`nin Kürt sorununa yönelik bir ürünüdür. Sorumlusu terör örgütleri kadar AKP`nin o bölgede tutarsızlığının bir ürünüdür. Teröre karşı net tavır almalarının zamanı gelmiştir parlamentodaki tüm partilerin. Çözüm meclistedir."

"CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN`IN, DÖNEMİN BAŞBAKANI ERDOĞAN`DAN HESAP SORMA ZAMANI GELMİŞTİR"
DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...