Sözcü Plus Giriş

Eniştesini öldüren çocuğa 8 yıl hapis

Adana’da babasıyla tartışırken kendisine müdahale ederek, tokat attığını ileri sürdüğü eniştesi Ahmet Özdemir’i bıçaklayarak öldürdüğü ileri sürülen 16 yaşındaki Y.Ö. 8 yıl 4 ay hapse mahkum edildi. Y.Ö.’yü müebbet hapisten haksız tahrik ve yaşı kurtardı.

Mehmet SERBES
Güncellenme: 18:25, 19/12/2016
Eniştesini öldüren çocuğa 8 yıl hapis

Adana'da babasıyla tartışırken kendisine müdahale edip, tokat attığını ileri sürdüğü eniştesi 30 yaşındaki Ahmet Özdemir'i bıçaklayarak öldürdüğü ileri sürülen 16 yaşındaki Y.Ö. “ Kasten öldürme, bıçak ve diğer aletleri izinsiz olarak satın alma, taşıma veya bulundurma” suçlarından önce müebbet hapse mahkum edildi. Pişmanlığını dile getiren suça sürüklenen çocuğun cezası haksiz tahrik yaş ve iyi halinden dolayı 8 yıl 4 ay olarak belirlendi.

2

Bıçaklanarak ölen Ahmet Özdemir

Olay, Merkez Sarıçam İlçesi’nin Akkuyu Mahallesi’nde meydana geldi. Bir fabrikada özel güvenlik olarak çalışan Ahmet Özdemir ile yakınları pikniğe gitti. İddianameye göre piknik dönüşü Ahmet Özdemir ile İbrahim Öztaş araç içinde tartıştı. İbrahim Öztaş araçtan indi. Y.Ö. araçtan inen babasını ikna etmeye çalıştı. Ahmet Özdemir'de Y.Ö.' “Sen kim sin? diye müdahale etti. Suça sürüklenen çocuk, talihsiz adamı birden çok bıçak darbesiyle öldürdü. Tutuklanan Y.Ö. hakkında dava açıldı.

Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Y.Ö. kuzenin eşi olan Ahmet Özdemir'in babası ile arasında tartışma çıktığını söyleyerek, “Babam küsüp arabadan indi. Babamı ikna etmeye çalışıyordum. Eniştem , ‘Sen kimsin lan!?' diyerek beni itti ve yumruk vurdu. İttirince yumrukla darp etti. Babam ayırmaya çalıştı. Eniştem üzerimde ‘Seni öldüreceğim' darp etti. Öleceğimi sandım. Kendimi korumak için bıçağı salladım. Pişmanım.”dedi.

Mahkeme heyeti, Y.Ö.’yü ”Kasten adam öldürmek” suçundan önce müebbet hapis cezasına mahkum etti. Haksız tahrik, iyi hal ve yaş küçüklüğü nedeniyle ceza 8 yıl 4 aya indirildi.