Ensar Urla villalarına komşu geliyor

İzmir Urla'nın Zeytineli Köyü kıyısındaki Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne (DHMİ) ait sosyal tesis Ensar Vakfı’na devredildi.

Ensar Urla villalarına komşu geliyor

DHMİ tesisi 2014 yılında 5 milyon TL yatırım yaparak yeniletti, 2015’te de yıllık 120 bin TL’ye Ensar Vakfı’na kiraladı. Vakfın tesisleri gençlik kampı olarak kullanacağı öğrenildi. Tesis, Hacılar Koyu’ndaki Urla Villaları’na komşu koyda yer alıyor.

Gökmen ULU / İZMİR

BELEDİYE İLE İŞİMİZİ HALLETTİK

Ensar Vakfı’nın gençlik kampı olarak kullanmayı amaçladığı tesiste tadilatın yanısıra ek yapılaşma gerçekleştirmek istediği fakat yasal olarak bunun mümkün olmadığı belirtildi. Ensar Vakfı İzmir Şube Başkanı Mehmet Eker, “Oranın bazı sorunları vardı. Bir evrak bekliyoruz, o da geldi mi tadilat başlayacak. Daha önce belediye ile bir sıkıntı vardı; yapılır, yapılmaz falan filan diye. Biri deprem zamanında bu binalarda oturulmaz, çürük demiş. Sıkıntı, depreme dayanıksız raporundan kaynaklanıyordu. Ama belediye ile şu anda işimiz bitti, Urla Belediyesi ile ilgili sorunu hallettik. Tadilat izni aldık. Vakıf genel merkezi, benim oğlana yetki verdi. Konu ile o ilgileniyor, mühendis arkadaşlarla birlikte. Çevre Bakanlığı'ndan, bizim Urla Belediyesi'nden işler bitti. Tadilat başlayacak” diye konuştu.

TECAVÜZ SKANDALI MI GECİKTİRDİ

Koydaki binaların tadilatı ve açılışının gecikmesinde tecavüz skandalının herhangi bir etkisi olmadığını savunan Eker, tesisin hangi amaçla kullanıma açılacağına ilişkin soruya “Şu anda net bir programımız yok, ama inşallah gençlerle ilgili bir şeyler düşünüyoruz” yanıtını verdi.

KÖYLÜLER TEDİRGİN

Balıkçılıkla geçinen Zeytineli Köyü'ndeki yurttaşlar sıkıntılı. Vatandaşlar, köyün yanı başındaki koyun dışarıdan girişlere kapatılması halinde ekonomik sıkıntı yaşayacaklarını söylediler.

DEVLET 5 MİLYON TL’Yİ ENSAR İÇİN Mİ HARCADI

CHP eski İzmir Milletvekili Erdal Aksünger konuyu TBMM'ye taşımıştı. Aksünger, DHMİ tesisinin ihaleden önce tadilata alındığını ve Çeşme İnşaat adlı bir firma tarafından burasının yenilendiğini kaydederek, “Bu koy artık kimler tarafından beğenildiyse DHMİ oradan çekiliyor ve bu tesisler Ensar Vakfı'na veriliyor. Burasının, 17-25 Aralık Büyük Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu kapsamında Recep Tayyip Erdoğan'a armağan edildiği öne sürülen villaların hemen yanındaki koy olması da dikkat çekiyor. Hazine, Erdoğan'ın talimatıyla mı DHMİ'nin tahsisini kaldırdı? Neden devredilmeden önce 5 milyon lira yatırım yapıldı” diye sormuştu.

MİLLETİN PARASI İLE BEYİN YIKIYORLAR

Aksünger SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, “Bu gibi yerlerin AKP’nin talimatı ile yandaşlarına verildiğini biliyoruz. AKP bu tür vakıflar aracılığı ile çocuklarımızı normal eğitimden uzaklaştırıp, dini eğitim veriyor. AKP bu tür vakıflar sayesinde hem beyin yıkama işleri yapıyor, hem de devletin ve milletin parasını kullanarak kıymetli yerlerin üstüne konuyor” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...