Sözcü Plus Giriş

Erdoğan: CHP zaten komisyondan çekildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fildişi Sahili Devlet Başkanı Alassane Vattara ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuştu.

Güncellenme: 16:42, 29/02/2016
Erdoğan: CHP zaten komisyondan çekildi

Fildişi Sahili Devlet Başkanı Alassane Vattara ile düzenlenen basın toplantısında iki ülke arasında yapılan işbirliği anlaşmalarına dikkat çeken Erdoğan, Suriye’deki ateşkesle ilgili soruları yanıtladı. Erdoğan, Suriye’nin tamamında ateşketen bahsetmenin mümkün olmadığını, temennisinin ateşkesin genele yayıldığını görmek olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı konuşmasında CHP’nin ‘yeni Anayasa görüşmeleri’ için “Erdoğan sözlerini geri alsın” şartını da değerlendirdi. Erdoğan, “CHP’nin tutumu üzerinde fazla konuşmaya gerek yok zaten CHP Anayasa Mutabakat Komisyonu’ndan çekilmedi mi?” dedi.

Foto: DHA – Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fildişi’nden CHP’ye cevap verdi

ORTAK BASIN TOPLANTISINDAN SATIR BAŞLARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları:

“Sayın Devlet Başkanı’nı tebrik ediyorum, ilk başta yüzde 54 oyla seçildikten sonra yüzde 84 oy alarak tekrar iktidara geldiler ki bu da bir demokrasi sınavı göstergesidir. Halk kendilerini bağrına basmıştır.

Fildişi Sahili’nin modern dünyanın Afrika’daki önemli merkezlerinden biri olması istikametindedir.

Bugün siyasi, askeri, ekonomik ve ticari ilişkilerimizi görüştük. Gerek Afrika’da gerekse bölgemizdeki terörle mücadeleye yönelik konuları ele aldık

Dünya ciddi sıkıntı yaşıyor özellikle Afirka’da ve bizim bölgemizde yaşananlar belli. Mülteci konosunda dünya karmaşa yaşıyor.

Ülkemizde üç milyon mülteciyi misafir ediyoruz. Biz onlara kapımızı kapatmadık, Avrupa’nın mali durmu daha iyi olsa da kapılarını kapatıyorlar.

Yatırımların teşviki konusunda anlaşmalar yaptık. Ekonomik ve ticari işbirliğimizin geliştirilmesini konuştuk.
Önümüzdeki dönemde kardeşlik ve atılım hamlesi devam edecek.

2015’te ikili ticari hacmimiz yüzde 17.5 arttı. 2020 yılında 1 milyar dolar hedefini yakalayabiliriz, ekiplerimizin buna odaklanması lazım.

İstanbul’un kardeşi olarak gördüğüm Abidjan ilerleyen yıllarda bir ticaret ve kültür başkenti olacak. Ateşkes konusunda birçok kırılma olabilir dmeiştik. Suriye’nin bütününde bir ateşkes söz konusu değil. Temennim bunun genele yayıldığını görelim. Suriye’nin genelinde ateşkes yoktur, saldırılar devam etmektedir

CHP’nin tutumu üzerinde fazla konuşmaya gerek yok zaten CHP Anayasa Mutabakat Komisyonu’ndan çekilmedi mi? Belki Meclis Başkanımızın son mektubu onlarda farklı bir düşünce meydana getirmiş olabilir.”

Yayınlanma Tarihi:16:40,