Erdoğan’dan AP’ye sert yanıt

Erdoğan'dan Avrupa Parlamentosu yorumu: Peşinen söyleyeyim, sonuç ne olursa olsun kıymeti yoktur. AP'nin böyle bir oylama yapması bile terör örgütlerine kol kanat gerdiğinin onların yanında saf tuttuğununu göstergesidir.

Erdoğan, Borsa İstanbul ile İslam Kalkınma Bankası arasında Iimzalanacak stratejik işbirliği için mutabakat zaptı gong törenine katıldı. Erdoğan burada yaptığı konuşmada yarın Türkiye’nin AB macerasındaki yeri ile ilgili kritik oylaması için Avrupa Parlamentosuna sert sözlerle yüklendi.

Konuşmasının başında Irak ve Suriye’de yaşananları değerlendiren Erdoğan “Müslümanlar olarak dünyanın yükünü omuzlarımızda taşıyoruz. Son bir yıl içinde Akdeniz’in karanlık suları 5 bin mazluma mezar oldu. Suriye ve Irak’taki iç savaşın göçe zorladığı 10 bin çocuğun nerede olduğu bilinmiyor. Aklımızın alamayacağı katliamları televizyondan izledikçe kahroluyoruz. Hemen yanı başımızda, Halep’teki son hastane de rejim ve destekçileri tarafından bombalandı. Bize her fırsatta insan hakları dersi veren ülkeler kendilerine sığınan çocuklara sahip çıkmaktan acizler.” diye konuştu.

“BÖLGEMİZ EKONOMİK BUHRANLARLA BOĞUŞUYOR”

“İslam aleminin temsilcileri olarak barış dolu bir dünyanın mümkün olduğunu ortaya koyabilmek için bir aradayız” diyen Erdoğan  sözlerini şöyle sürdürdürdü “Çocuklarımıza daha iyi bir gelecek sağlamak için bugün buradayız. Fikirleri eleştirileri teknikleriyle toplantımıza katkı sunacak kardeşlerime teşekkür ediyorum. Dünya özellikle içinde yer aldığımız bölge uzun süredir siyasi sosyal ve ekonomik buhranlarla boğuşuyor.”

AB’YE MESAJ: KIYMETİ YOKTUR

Yarın Avrupa Parlamentosunda yapılacak olan ve Türkiye’nin yürüttüğü müzakerelerin oylanacağı oturuma da değinen Erdoğan “Peşinen söyleyeyim, sonuç ne olursa olsun kıymeti yoktur. AP’nin böyle bir oylama yapması bile terör örgütlerine kol kanat gerdiğinin onların yanında saf tuttuğununu göstergesidir” dedi.

“BATI DİKTATÖR DİYORSA BENCE İYİDİR”

Erdoğan, AB cephesinden gelen hakkındaki eleştirilere ise “Batı eğer birisine diktatör diyorsa benim indimde (nazarımda) o iyidir” diye yanıt verdi.

KRİTİK OYLAMA YARIN

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda Türkiye’deki olağanüstü hal (OHAL) uygulaması ile demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü konularındaki geriye gidiş nedeniyle Avrupa Birliği üyelik görüşmelerinin askıya alınması görüşü ağırlık kazandı. AP Türkiye Raportörü Kati Piri'nin, Türkiye ile müzakerelerin geçici olarak askıya alınması önerisi, siyasi gruplar tarafından da benimsendi. AP'de Türkiye ile müzakerelerin dondurulmasını içeren sonuç bildirgesi, yarın oylanacak.

KARAR BAĞLAYICI DEĞİL

AP'nin alacağı karar bağlayıcı değil. AB liderlerin tavsiye niteliği taşıyor. Ancak Aralık ayında toplanacak olan Avrupa Birliği liderlerinin, AP tarafından alınan bu karara duyarsız kalamayacağı belirtiliyor.

 

İLGİLİ HABERMogherini: İdam Türkiye'yi Avrupa'dan koparırMogherini: İdam Türkiye’yi Avrupa’dan koparır

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...