Sözcü Plus Giriş

Erdoğan hedef gösterdi: Akademisyenler için yasa geldi

İmzaladıkları "barış bildirisinin" ardından, imzacı akademisyenleri hedef tahtasına oturtan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın istediği oluyor.

Güncellenme: 09:51, 25/03/2016
Erdoğan hedef gösterdi: Akademisyenler için yasa geldi

Akademisyenleri YÖK aracılığıyla cezalandıramayan AKP, çareyi yasa çıkartmakta buldu. TBMM’ye gönderilen son torba yasaya, akademisyenlerin işten çıkarılmasının önünü açan hükümler koyuldu.

Zeynep GÜRCANLI / ANKARA

Yeni yasaya göre, üniversitelerde herhangi bir gösteriye, boykota katılan, hükümetin beğenmediği bildirileri imzalayan akademisyenler, “kamu görevinden çıkarılma” cezasına çarptırılabilecekler. Üstelik, bu süreçte akademisyen emekli olsa bile peşi bırakılmayacak; Emekli olan akademisyenler hakkındaki ceza dosyasına koyulacak, başka bir üniversitede göreve başlamasının önü kesilecek.

ANAYASA MAHKEMESİ YÖNETMELİĞİ İPTAL ETMİŞTİ: ŞİMDİ YASA ÇIKARIYORLAR

AKP hükümeti, daha önce de üniversiteleri eleştiri yapmaktan alıkoymak amacıyla bir yönetmelik çıkartmıştı. Ancak yönetmelik Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi. Bunun üzerine de AKP, aynı hükümleri yasa haline getirmek için, torba yasaya YÖK Kanunu’nda ilgili değişiklikleri yapacak hükümleri yerleştirdi.
AKP’nin akademisyenlere yönelik getirdiği yasa değişikleri içeriyor;

* TÜM BİLDİRİLERE YASAK

– Yasa tasarısı sadece bölücü ya da terör suçlarını değil, her türlü ideolojik ve siyasi eylemde bulunmayı, ya da herhangi bir eyleme destek vermeyi yasaklıyor. Bu, akademisyenlerin imza koyacağı herhangi bir konudaki bildirinin bile, hükümeti eleştirmesi halinde “siyasi” denilerek, imzacılara ceza verilmesinin önünü açıyor.

* YÖK BAŞKANI’NA SORUŞTURMA YETKİSİ

Yasa ile, YÖK başkanı da herhangi bir eyleme katılan ya da bildiri ile bile olsa destek veren akademisyenleri soruşturma açma yetkisi veriyor. Soruşturma sonucunda akademisyenlerin, devlet görevinden atılma cezası da dahil olmak üzere, cezaların YÖK Disiplin Kurulu tarafından verilmesi öngörülüyor.

* EMEKLİ OLAN AKADEMİSYEN DE CEZADAN KURTULAMIYOR

Yasa değişikliği çerçevesinde, hakkında soruşturma olan akademisyen emekliye ayrılsa bile, cezadan kurtulamıyor. Devletten çıkarma cezası verilirse, bu dosyasına işleniyor. Emekli olan akademisyenin, vakıf üniversitelerinde ya da özel üniversitelerde bile dışarıdan ders vermesinin önü kesiliyor.

Yayınlanma Tarihi:09:11,