Erdoğan uyardı kıble ayarı başladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kıble uyarısının ardından 86 bin caminin kıbleleri tek tek kontrol edilecek.

Erdoğan uyardı kıble ayarı başladı!

Şırnak’ın Cizre ilçesinde PKK’lılarla çıkan çatışmada şehit düşen Üsteğmen Uğur Taşçı için geçen günlerde Levent’teki Afet Yolal Camii’nde cenaze töreni düzenlenmişti. O cenaze töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uyarısıyla cenazelerin kıblesinin yanlış olduğu fark edilerek cenaze namazını kıldıracak olan imamlar uyarıldı. Bunun üzerine her iki cenazenin yönü değiştirildi. Ardından namazı kılındı. Ancak imamların kıbleyi şaşırması, yetkilileri harekete geçirdi. Diyanet, 86 bin caminin kıble tespiti yapılması için çalışma başlatıldı.

Foto: DHA -Erdoğan uyardı imamlar cenazeleri düzeltti

Habertürk’ten Murat Gürgen’in haberine göre camilerin kıbleleri incelenecek ve Erzurum Karakaya Tepesi'ne elektronik sistemler yerleştirilerek sürekli ufuk gözlemi yapılacak. Yurtdışına gönderilecek personele astronomlar kıble tayini, namaz vakitleri ve hilal gözlemi eğitimi verecek.

Yetkililer, “Afrika'da, Amerika, Avrupa, Avustralya gibi yerlerde personelimiz var. Diyanet olarak yaptığımız hesaplamaları, görevlilerimiz tarafından yapılacak gözlemlerle de teyit etmek istiyoruz” dedi. Diyanet İşleri Başkanlığı 2016 yılında “hicri takvim birliği” adı altında İstanbul'da mayıs ayında kongre düzenleyecek. Kongreye Avrupa'dan, Afrika'dan, Amerika'dan fıkıh âlimlerinin yanı sıra astronomlar da davet edilecek.

Öyle ki Kütahya’da 1956’da inşa edilen Kakaç Camisi’nin yanlış olan kıblesi, cemaatin durumu fark edip uyarmasıyla düzeltildi. Meydan Mahallesi’nde hayırseverler tarafından 1956’da yaptırılan caminin kıblesinin hatalı olduğunu fark eden mahalle sakinleri, durumu önce cami görevlisine, ardından İl Müftülüğüne bildirdi.

İl Müftüsü Hacı Yusuf Gül’ün talimatıyla başlatılan çalışmada, cami cemaatinin 60 yıldır yanlış yönde namaz kıldığı tespit edildi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...