Sözcü Plus Giriş

Erdoğan’ın ABD programı belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyaretinin programı ortaya çıktı.

Güncellenme: 09:45, 25/03/2016
Erdoğan’ın ABD programı belli oldu

29 Mart’ta Nükleer zirveye katılmak için Washington’a gidecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, ABD Başkanı Barack Obama ikili görüşme randevusu vermedi. Obama görüşmesi yerine, Erdoğan’ın programına ABD’deki Yahudi kuruluş temsilcileri ile toplantı konuldu. Erdoğan’ın ABD’ye varır varmaz yapacağı ilk toplantı, Yahudilerle olacak.

FOTO:Reuters/Arşiv – Erdoğan ile Obama’nın ikili bir görüşme yapmayacağı öğrenildi.

GÖRÜŞME OLMADI BARİ İKİLİ FOTOĞRAF VERELİM…

Erdoğan’ın Washington’daki dört günlük programının iki günü Obama’nın ev sahipliği yapacağı nükleer zirveye ayrıldı. Türk diplomatlar zirve sürerken Obama’yla “ayaküstü”, birkaç dakikalık buluşma ayarlayıp, basına “ikili görüşme” gibi servis etmek için çabalarını sürdürüyorlar.

OBAMA, CAMİ AÇILIŞINA DA GİTMEYECEK

ABD Başkanı Obama, Erdoğan’ın gezinin son gününde, Washington’a çok yakın mesafedeki Maryland eyaletindeki cami açılışını yapacak. Ancak gerek Beştepe’deki Saray’ın çalışmaları, gerek Dışişleri’nin mesaisi, Obama’yı cami açılışına getirmeye de yetmedi. Obama’nın Cami açılışına katılmayacağı kesinleşti.

EN ÇOK MERAK EDİLEN BROOKINGS TOPLANTISI

Erdoğan’ın dört günlük ziyareti sırasında kamuoyu önünde soru yanıtlayabileceği tek toplantı ise Brookings Enstitüsü’nde yapacağı konuşma olacak. Burada kendisine, Suriye politikasından, Reza Zarrab olayına kadar pek çok konuda soru yöneltilmesi planlanıyor.
Ancak Saray, bu toplantı için de devreye girmiş durumda. Erdoğan’ı “rahatsız edebilecek” soruların gelmemesi için, Enstitü ile “pazarlıkların” sürdüğü öğrenildi.

Yayınlanma Tarihi:09:05,