Sözcü Plus Giriş

Erdoğan’ın açıklaması Zarrab davasında delil oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Reza Zarrab açıklamaları, New York'taki Zarrab davasında delil oldu. ABD'de tutuklu yargılanan Zarrab'ın avukatları, Erdoğan'ın geçen hafta New York’tan dönüşte yaptığı "Zarrab ABD'de FETÖ’nün yedirip içirdiği isimlere teslim ediliyor" açıklamasını 'kanıt' olarak mahkemeye sundu.

Zeynep GÜRCANLI
17:13 -
Erdoğan’ın açıklaması Zarrab davasında delil oldu

Daha önce de dava hakimi Richard Berman’ın İstanbul’da FETÖ ile ilişkili bir hukuk bürosunun düzenlediği uluslararası toplantıya katıldığı gerekçesiyle ‘tarafsızlığını yitirdiği’ ve davadan çekilmesi gerektiğini öne süren Zarrab’ın avukatları, Erdoğan’ın açıklamasının da bunun kanıtı olduğunu belirterek, açıklamaya ilişkin gazete küpürlerini mahkemeye sundular.

Avukatlar mahkemeye sundukları son dilekçede, “Daha önceki başvurularda olduğu gibi hakimin davadan çekilmesini, eğer çekilmezse de iddianamenin tamamen reddedilip davanın düşmesini talep ediyoruz” ifadesini kullandılar.

Dilekçede, mahkeme hakimi Berman'ın, daha önce verilmiş delekçelerde yer alan, YKK hukuk firmasının davetlisi olarak Türkiye’yi ziyaret ettiği bilgisi yinelendi.

Hakim Berman'ın, 2014 yılında gerçekleşen “hukukun üstünlüğü” konulu sempozyumda bir de konuşma yaptığının hatırlatıldığı dilekçede, YKK hukuk firmasının ortaklarının 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Gülen'e destek verdikleri gerekçesiyle ‘Terörist' sıfatıyla yakalandıkları ifade edildi.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more