Erdoğan’ın başyaveri darbe izlerken uyuyakalmış!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı'nın savcılıkta verdiği ifadede Erdoğan'ın yanına gitmemekle hata ettiğini söylediği öğrenildi. Başyaver ifadesinde, darbe haberlerini izlerken uyuyakaldığını da sözlerine eklediği öğrenildi.

Erdoğan’ın başyaveri darbe izlerken uyuyakalmış!

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle tutuklanan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı savcılık ifadesinde darbe girişiminde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanına gitmemekle hata ettiğini söylediği öğrenildi. Başyaver Yazıcı’nın ifadesinde, İzmir’deki askeri üsse, yakın olduğu için gittiği ancak darbe girişimi ile ilgili haberleri izlerken uyuyakaldığı da yer aldı. İşte Başyaver Ali Yazıcı’nın ifadesi…

“NİSAN AYINDA ÇORLU’YA TAYİNİM ÇIKTI AMA 15 TEMMUZ’DA GÖREVİMİN BAŞINDAYDIM”

-“Cumhurbaşkanımıza aleyhimde propaganda yapıldığı için 2016’nın Nisan ayında Çorlu Topçu Alay Komutanlığına tayinim çıktı. Sayın Cumhurbaşkanı’nın uygun göreceği bir zamanda Çorlu Alay Komutanlığına gidecektim ancak 15 Temmuz tarihi itibarıyla görevimin başındaydım”

“ALAY KOMUTANI 15 TEMMUZ GECESİ TATBİKAT OLACAĞINI SÖYLEDİ”

-“11 Temmuz’da Tokat’a geldim. 14’ünde Ankara’ya döndüm. 14 Temmuz tarihinde öğle sıralarında Ankara’ya geldim. O gün Alay Komutanı Kutsi Barış ile görüştüm. 15 Temmuz gecesi tatbikat olacağını, kimlerin katılabileceğini sordu. Ben de 2 astsubayın katılabileceğini söyledim. İki astsubayın isimlerini verdim. Aramızda darbe konuşması hiç geçmedi. Sonra ben Çankaya Köşkündeki lojmanıma geçtim. Evde yalnız kaldım, misafirim yoktu”

“15 TEMMUZ’DA 16:30 SIRALARINDA YARBAY OLDUĞUNU SÖYLEYEN SİVİL GİYİMLİ BİR KİŞİ YANIMA GELDİ”

-“15 Temmuz’da 16.30’da muhafız alayının kapısından çıkarken avluda yarbay olduğunu söyleyen sivil giyimli kişi yanıma geldi ve Antalya’ya gideceğini söyledi, “Bana ‘Nereye gidiyorsun?’ diye sordu. Ben de Antalya’ya gideceğimi söyledim. O da ‘Beni de Antalya’ya götürür müsün?’ diye sorunca ‘Gel, götüreyim’ dedim. Ben arabaya bindikten sonra ismini sordum, o bana isminin Emin olduğunu, yarbay rütbesinde bulunduğunu söyledi. Ben bu şahsı görsem tanırım. Çıktığım kapıda güvenlik kamera kayıtları belki vardır.”

”21.30 SIRALARINDA FAHRİ KASIRGA ARADI, ‘NE OLUYOR ALBAYIM’ DİYE SORDU”

-“Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antalya’da Messi’nin de geleceği futbol etkinliğine katılacağı için önceden yola çıktı. Ancak Cumhurbaşkanı’nın programı önce İstanbul’a uğramak şeklinde değişseydi, ben o yoldan Marmaris ya da İstanbul’a dönecektim ancak Emin isimli yarbayı da aracıma almıştım. 21.30 sıralarında beni Genel Sekreter Fahri Kasırga, Afyon civarında bulunduğum sırada aradı. ‘Haberler duyuyorum. Ne oluyor albayım?’ dedi. Ben de ‘Bilmiyorum, araştırayım’ dedim. Kısa bir süre sonra Başdanışman Davut Kavranoğlu aradı, o da ‘Neler oluyor? Darbe girişimi mi var?’ dedi. Ben de ‘Araştırıp döneyim’ dedim. Daha sonra Ankara Çankaya Köşkündeki Atahan Tatar Albay beni alaydan aradı. Silahlar patladığını söyleyince ‘Oradan ayrılın.’ dedim. Bir süre sonra Cumhurbaşkanı’nın Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan, Marmaris’ten aradı. Sonra Protokol Şube Müdürü Alparslan Acarsoy, saat 23.00 sıralarında Antalya’dan aradı, ‘Buraya gelme, buralar karışık. Buraya gelmenin anlamı kalmadı’ dedi. Cumhurbaşkanı’nın fizyoterapisti Ahmet Çotuk, Marmaris’ten aradı. ‘Neler oluyor? Darbe teşebbüsü var. Bu emir-komuta zinciri içerisinde mi oluyor? Hulusi Paşa nerede?’ diye sordu.”

İLGİLİ HABERErdoğan'ın tatil yaptığı yeri başyaveri söylemiş!Erdoğan’ın tatil yaptığı yeri başyaveri söylemiş!“ASKERİ BİRLİKTE UYUYAKALDIM”

-“2. Hava Üs Komutanlığı’na girerken askerler buraya gelme nedenimizi sordu, darbe girişimi olduğunu söyledik, geceyi orada geçirip geçiremeyeceğimizi sorduk, içeri alındık, televizyondaki darbe girişimi faaliyetlerinin devam ettiğini gördük”

-“Askeri birlikte televizyon açıkken uyuyakaldım. “07.30’da Ankara’ya doğru yola çıktım. Yoldayken Yiğit Bulut ve Lütfullah Göktaş isimli başdanışmanlar beni aradılar. ‘İstanbul’a gitmemin nedenini’ söylediler. ‘Ne yapmam gerektiğini, Hasan Doğan’a sormamı söylediler.’ Lütfullah Göktaş da Cumhurbaşkanı’nı arayıp aramadığımı sordu. ‘Aramadım’ dedim. ‘Keşke arasaydın, İstanbul’a gelmen daha uygun olur.’ dedi. Bunun üzerine Ankara yerine İstanbul’a gitmeye karar verdim. İstanbul yoluna döndükten bir süre sonra Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Nadir Alparslan aradı. ‘İstanbul’a değil, Ankara’ya gelmemin uygun olacağını’ söyledi. Bunun üzerine İstanbul yolundan tekrar Ankara’ya döndüm. 22.30 sıralarında Ankara’ya, lojmana geldim. Sonra Beştepe’ye gitmek için yola çıktım. Konvoya takıldım, vatandaşlarla beraber konvoyla korna çaldım.”

“MARMARİS CİVARLARININ KARIŞIK OLDUĞUNU ÖĞRENDİĞİM İÇİN İZMİR’E GİTTİK”

-“Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri, Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan ile bazı danışmanlar beni arayıp, darbe olup olmadığını sormaları üzerine neden taleplere cevap vermediğim soruldu, O sırada darbe girişimi olduğu için Hasan Doğan’a, Fahri Kasırga’ya dönüş yapmadım. Sadece Ahmet Çotuk ile görüştüğümde Levent Türkkan’a telefonu kapalı olduğu için ulaşamadığımı söyledim.”

-“Marmaris civarlarının karışık olduğunu öğrendiğim için en yakın askeri birliğe teslim olmak amacıyla İzmir Çiğli’deki komutanlığa gittik.”

”KEŞKE ARACIMDAN İNDİRSEYDİM”

-“”Aracımda bulunan Emin isimli yarbay öyle söylediği için İzmir’ gittim. Keşke aracımdan indirseydim. Keşke İzmir yerine Marmaris’e gitseydim. Bunun büyük bir hata olduğunu kabul ediyorum.”

”BU SORUYA VERİLECEK MANTIKLI BİR CEVABIM YOK”

(Cumhurbaşkanı’nı neden aramadığı, güvenliğinin yerinde olup olmadığını, güvenlik tedbirleri ile ilgili neler yapabileceğini niçin sormadığı sorusu üzerine)

Yazıcı’nın, “Bu soruya verilecek mantıklı bir cevabım yoktur.”

”ERDOĞAN’IN BİNDİĞİ UÇAĞIN RADAR KODUNU KİMSEYE SORMADIM”

(Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uçağının kodunu helikopter pilotlarına sorup sormadığı yönündeki soru üzerine)

-“Cumhurbaşkanı’nın İstanbul’a gittiği ya da gideceği sırada bindiği uçağın havadaki ve radardaki kodunu kimseye sormadım. Öğrenmedim, bu bilgiyi kimseye vermedim. Bu, ispat edilirse her türlü cezaya razıyım.”

”GÜLEN İLE HİÇ GÖRÜŞMEDİM”

-” Fethullah Gülen’i televizyonlardan tanıyorum. Askeri okullarda okuduğum yıllarda Fetullah Gülen ile hiç görüşmedim, evlerinde kalmadım, hiç cemaat abisi tanımadım. Ben, FETÖ’cü değilim. Benim için Fetullah Gülen terör örgütü lideridir.”

”DÜŞÜNEMEDİM. İZMİR’İ TERCİH ETTİM, YANLIŞ TERCİH YAPTIM. PİŞMANIM”

(“Cumhurbaşkanı’nı korumakla görevli olmasına rağmen darbe girişimi sırasında Erdoğan’ın yanına gitmek yerine askeri birliğe gitmeyi tercih ettin” sorusu üzerine)

“Düşünemedim. Marmaris yerine İzmir’i tercih ettim ve yanlış tercih yaptım. Bu tercihim nedeniyle pişmanım. Darbe girişiminin içinde olduğumu kabul etmiyorum. Fetullah girişiminin içinde değilim. Eşim Ankara’da öğretmendir. Eşimle ben doğum günü partisinde tanıştık ve evlendik. Beni, Fetullah Gülen cemaati evlendirmedi. O grupla da herhangi bir ilgim yoktur. Cumhurbaşkanı’nın bineceği uçağın kodunu sormadım. Sorduysam ve birine verdiysem beni idam etsinler. Yok, sormayıp vermemişsem serbest bırakılmayı talep ediyorum ancak darbe girişimi sırasında yanlış tercihler yaptığımı, Cumhurbaşkanı’nın yanına gitmeyip, İzmir’e gitmekle hatalı olduğumu kabul ediyorum. Kutsi Barış’a, Cumhurbaşkanı’nın kaldığı otelin adını söylemekle de hata ettiğimi kabul ediyorum.”

İLGİLİ HABERDarbeci yaver Levent Türkkan Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'yi aramışDarbeci yaver Levent Türkkan Kılıçdaroğlu ve Bahçeli’yi aramış

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...