Erdoğan’ın da anlaması için AB anlaşması sürecinin tüm ayrıntıları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AB'ye yönelik son çıkışında, AB'nin Türk vatandaşları için vize muafiyeti sağlamaması halinde, daha önce imzalanan Geri Kabul Anlaşmasının TBMM'den geçmeyeceğini söyledi. Ancak Erdoğan'ın "TBMM'den geçmez" dediği anlaşmanın, 25 Haziran 2014'te Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildiği, 1 Ekim 2014 itibarıyla da resmen yürürlüğe girdiği ortaya çıktı.

Erdoğan’ın da anlaması için AB anlaşması sürecinin tüm ayrıntıları

Erdoğan ayrıca, “AB’nin bize yeni kriterler dayatmasına izin vermeyiz” de dedi. Ancak AB, Türkiye’ye herhangi bir yeni kriter dayatıyor değil. Kriterlerin tümü, Erdoğan’ın bizzat Başbakan olduğu dönemde, 16 Aralık 2013’te imzalandı. İmzalanan metinde, bugün Erdoğan’ın “dayatılıyor” dediği tüm kriterler vardı. Üstelik Erdoğan bizzat, anlaşmanın imza törenine katılmış, bir de konuşma yapmıştı.

Anlaşmanın yürülüğe girdiği de başta Almanya Başbakanıı Angela Merkel olmak üzere, diğer AB ülkeleri tarafından da biliniyordu.

O ANLAŞMA ZATEN TBMM’DEN GEÇTİ

TBMM, Geri Kabul Anlaşması’nı 25 Haziran 2014’te kabu etti, anlaşma resmen 1 Ekim 2014’te yürürlüğe girdi.

Sözcü, Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm vatandaşlarının anlayabilmesi için, AB ile imzalanan geri kabul anlaşmasına ilişkin tüm detayları “tane tane” anlatıyor;

* GERİ KABUL ANLAŞMASI 16 ARALIK 2013’TE İMZALANDI. İMZA TÖRENİNDE ERDOĞAN DA VARDI-  Türkiye ile AB arasındaki geri kabul anlaşması 16 Aralık 2013’te imzalandı. İmza töreninde, o dönemde Başbakanlık görevinde bulunan Recep Tayyip Erdoğan da hazır bulundu. Törende imzalanan tek belge “Geri Kabul Anlaşması” değildi. Aynı zamanda, Türk vatandaşlarına AB’ye vize muafiyetini öngören, ancak bunun için Türkiye’nin yapması gereken 72 şartı içeren bir de “yol haritası” imzalandı.  Erdoğan, hem anlaşmanın, hem de yol haritasının mutabakat zabıtlarının imzasında “Başbakan” sıfatıyla bir de konuşma yaptı ve “Geri Kabul anlaşmasına ilişkin süreç, kararlılıkla sürdürülecektir” dedi. Erdoğan, Geri Kabul anlaşması ile birlikte mutabakata varılan vize muafiyeti yol haritası konusunda ise, “Yük olmaya değil yük almaya gidiyoruz” ifadesini kullandı. Erdoğan, vizelerin kalkması ile hiçbir olumsuzluk yaşanmayacağını, “aksine iş adamları, sanatçılar, sporcular, sivil toplum örgütü mensuplarının Avrupa’ya daha rahat seyahat edeceklerini” söyledi, bunun da AB’ye “önemli katkı sağlayacağını” vurguladı.

Foto: Reuters

Foto: Reuters

* GERİ KABUL ANLAŞMASI 25 HAZİRAN 2014’TE TBMM’DEN GEÇTİ, ANLAŞMANIN MECLİS’E SEVKİNDE ERDOĞAN’IN DA İMZASI VARDI-  AB ile imzalanan Geri Kabul anlaşması 25 Haziran 2014’te TBMM’den geçti. Anlaşmanın TBMM’ye sevkine ilişkin Bakanlar Kurulu kararında dönemin Başbakanı sıfatıyla bizzat Recep Tayyip Erdoğan’ın da imzası vardı. Anlaşma, TBMM’den geçtikten sonra da Cumhurbaşkanı tarafından onaylanarak, Resmi Gazete’de yayınlandı.

* ANLAŞMA YÜRÜRLÜĞE RESMEN 1 EKİM 2014’TE GİRDİ- AB’nin Türk vatandaşlarına vize muafiyeti vermesini de içeren Geri Kabul anlaşması,  anlaşma metninde yer aldığı şekilde,  1 Ekim 2014 tarihinde resmen yürürlüğe girdi.

* GERİ KABUL ANLAŞMASI İLE TÜRK VATANDAŞLARINA AB VİZE MUAFİYETİ ARASINDAKİ İLİŞKİ NE? – Türkiye, Geri Kabul anlaşmasını imzalamanın koşulu olarak, AB’nin de Türk vatandaşlarına vizeyi kaldırması şartını ortaya koydu. Bir yandan AB ile Türkiye arasında Geri Kabul Anlaşmasının şartları müzakere edilirken, diğer yandan da Türk vatandaşlarına AB’ye girişti vize muafiyeti sağlanmasına ilişkin bir “yol haritası” üzerinde müzakere yürütüldü. Her iki belge arasında da resmen “bağ” kuruldu. Yani Geri Kabul anlaşması resmen yürürlüğe girerken, Türklere vize muafiyetinin de nasıl kademeli olarak yürürlüğe gireceğine ilişkin bir “yol haritası” üzerinde de anlaşma sağlandı.

Foto: Reuters

Foto: Reuters

* GERİ KABUL ANLAŞMASI TAM OLARAK NE İÇERİYOR? – Geri kabul anlaşması Türkiye’den yasadışı yollarla AB’ye geçtiği saptanan üçüncü ülke vatandaşlarının, Türkiye tarafından geri kabulünü içeriyor. Anlaşmaya konulan karşılıklılık ilkesi uyarınca, AB de Avrupa’dan yasadışı yollarla Türkiye’ye geçtiği belirlenen kaçak göçmenleri geri almayı kabul ediyor.

* GERİ KABUL ANLAŞMASI VE VİZE MUAFİYETİ YOL HARİTASINA “ÜÇ YILLIK GEÇİŞ SÜRECİ” ŞARTI- Geri Kabul anlaşması ile buna bağlı olarak üzerinde mutabakata varılan vize muafiyeti yol haritasında ayrıca “3 yıllık bir geçiş süreci” maddesi bulunuyor. Bu madde ile, Türkiye’ye vize muafiyeti yol haritasında konulmuş “kriterleri” içeriyor. Bu kriterler, Erdoğan’ın da imza töreninde hazır bulunduğu “yol haritasında” belirlenmişti. Hiçbiri değiştirilmedi.

* DAVUTOĞLU’NUN AB İLE İMZALADIĞI ANLAŞMA NEDİR? – Ahmet Davutoğlu, Başbakan olduğu dönemde 29 Kasım 2015’te AB liderleri ile geri kabul anlaşmasına ilişkin bir mutabakat zaptı imzaladı. Bu yeni anlaşmanın getirdiği tek yenilik, 1 Ekim 2014’te yürürlüğe giren anlaşmada yer alan “üç yıllık geçiş sürecinin” geri alınması idi. Bu çerçevede, gerek Geri Kabul Anlaşmasının gerekse Türk vatandaşlarına yönelik vize muafiyetinin başlayacağı tarih, öngören “1 Ekim 2017″den, “1 Haziran 2016″ya çekildi.  Ancak, daha önce imzalanan Geri Kabul anlaşmasındaki ve Vize muafiyeti yol haritasındaki tüm şartlar aynı kaldı. Yani, AB’nin Türk vatandaşlarına vizeyi kaldırmak için, Erdoğan’ın da hazır bulunduğu imza töreninde yer alan metindeki 72 şartın hiçbiri değiştirilmedi. Sadece tarih öne alındı.

* DAVUTOĞLU’NUN ANLAŞMASI DA TBMM’DEN GEÇTİ- Üstelik, Davutoğlu’nun “Başbakan” sıfatıyla imzaladığı, Geri kabul ve vize muafiyeti anlaşmalarının tarihlerinin bir buçuk yıl kadar geri çekilmesine ilişkin yeni anlaşma da, TBMM’den geçti. TBMM Genel Kurulu, Davutoğlu’nun imzaladığı, tarihi öne alan anlaşmayı Mayıs ayında resmen kabul etti.

* ERDOĞAN, DAVUTOĞLU’NUN ANLAŞMASINI DA “CUMHURBAŞKANI” OLARAK ONAYLADI. HEM DE SADECE BEŞ GÜN ÖNCE- Erdoğan, TBMM’den geçen, Davutoğlu’nun AB ile imzaladığı, Geri kabul anlaşmasını ve vize muafiyet yol haritasının “erkene alınmasına” ilişkin anlaşmayı, Cumhurbaşkanı olarak imzaladı. Erdoğan’ın imzayı attığı tarih ise 19 Mayıs 2016. Yani, “Geri Kabul anlaşması TBMM’den geçmez” dediği tarihten sadece beş gün önce. Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada aynen şöyle denildi, “6714 sayılı Türkiye Cumhuriyeti ile AB arasında izinsiz ikamet eden kişilerin geri kabulüne ilişkin anlaşma ile oluşturulan ortak geri kabul komitesinin 2/2016 sayılı kararının onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Anayasa’nın 89. maddesinin birinci fıkrası ile 104. maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendi uyarınca yayınlanmak üzere Başbakanlığa gönderilmiştir” denildi.

Nitekim, sözkonusu anlaşma 20 Mayıs 2016’da Resmi Gazete’de yayınlanarak, yürürlüğe girdi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...