Sözcü Plus Giriş

Erdoğan’ın hoşuna gitmeyecek mektup!

Erdoğan ABD'ye geldiği gün, Amerikalı siyasetçi ve uzmanlardan eleştiri dolu mektup aldı.

Güncellenme: 22:11, 30/03/2016
Erdoğan’ın hoşuna gitmeyecek mektup!

Zeynep GÜRCANLI/SÖZCÜ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD’ye iner inmez kendisine “hoşgeldiniz” diyen, ancak içeriğinde ifade özgürlüğünden, dokunulmazlık tartışmalarına, Kürt sorununa kadar “hiç de hoş ifadeler taşımayan” bir mektupla karşılaştı.


ABD siyasetinin önde gelen isimleri tarafından imzalanan mektupta, “eskiden Türkiye konusunda iyimserdik. Ancak şimdi endişeliyiz” mesajı verildi. Erdoğan’ın Başkanlık sistemi isteğinin sadece muhalefet değil, kendi partisi AKP’den bile eleştiri aldığına dikkat çekilen mektupta, “bu kadar eleştiri varken başkan olmaya değer mi” mesajı verildi.

 

Mektup imzacıları arasında, hem Demokrat, hem de Cumhuriyetçi yönetimlerde çalışmış, çok sayıda eski siyasetçi, asker, bürokrat ve akademisyen bulunuyor.  Türkiye’de görev yapmış eski Amerikan Büyükelçileri Eric Edelman ile Morton Abromowitz’in yanısıra, Eski Savunma Bakan Yardımcısı ve Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfowitz, yıllarca Beyaz Saray’da Başkan Obama’yla çok yakın çalışmış Dennis Ross, ABD’nin eski Suriye Büyükelçisi Robert Ford, Irak eski temsilcisi Paul Bremer, ile, Carnegie Endowment, Hudson Institute, American Foreign Policy Council gibi, Amerikan politikalarına yön veren düşünce kuruluşlarının üst düzey yöneticileri de mektubun imzacıları arasında yeraldılar.

 

BİR DE CHP’Lİ İMZACI
İmzacılar içinde dikkat çeken bir başka isim ise, eski bir Türk milletvekili. CHP’nin eski Bursa Milletvekillerinden olan, halen ABD’de çalışmalarına Foundation for Defense of Democracies adlı kuruluşta ABD’de devam eden Aykan Erdemir de mektuba imza koydu.

 

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ DE VAR, HAKARET DAVALARI DA, KÜRT SORUNU DA
Erdoğan Washington’da temaslarına başladığı gün yayınlanan açık mektupta, ifade özgürlüğü eleştirisi de var, Erdoğan’ın sık sık başvurduğu “Cumhurbaşkanı’na hakaret” davaları da. Mektupta öne çıkan başlıklar şöyle;

 

HAKARET DAVALARI
– Mektupta, Erdoğan’ın son bir yıl içinde binden fazla kişi hakkında”kendisine hakaret ettikleri” gerekçesiyle dava açtığı hatırlatıldı.

HAPSE ATILAN AKADEMİSYENLER
– “Barış için akademisyenler” bildirisine imza attıkları için akademisyenlerin işten atılmaları, hatta hapis yatmaları sert şekilde eleştirildi.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ
– AKP milletvekilleri öncülüğünde Hürriyet gazetesine yapılan saldırıdan, gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’ün hapse atılmasına  yönelik saldırılardan, Bugün, Zaman gibi gazetelere el konulmasına kadar, ifade özgürlüğü konusunda atılan olumsuz adımlar sıralandı, “ABD ve Avrupa Birliği’nin Türkiye’deki medya özgürlüğünden endişe duydukları” vurgulandı.

BAŞKANLIK SİSTEMİ
– Erdoğan’ın çok istediği başkanlık sistemine sadece muhaliflerin değil, kurduğu AKP’nin içinde bile karşı çıkanlar olduğuna dikkat çekilen mektupta, Başkanlık ısrarının “ülkeyi bölme riski taşıdığı” vurgulandı. Mektupta, “Ülkeyi bölge riski taşıması pahasına, Başkanlık sisteminin getirilmesi konusunda ısrar etmenize değer mi?” denildi.

KÜRT SORUNU
– Türkiye’nin son dönemdeki terörle mücadele operasyonlarında izlenen yöntem eleştirilerek, bu yöntemde ısrar edilmesi halinde Türkiye’nin iç savaşa sürüklenme riski olduğu ifadeedildi.

DOKUNULMAZLIKLAR
– Mektupta,Erdoğan’ın son dönemde HDP milletvekillerinin “Anayasa suçu” işlediklerini söyleyerek, dokunulmazlıklarının kaldırılması yönünde yaptığı çağrılar hatırlatıldı ve “HDP'li vekillerin sözleri ne açıdan Anayasa'ya aykırı? Bu yaklaşımınız hukuk devletine aykırılık teşkil etmiyor mu? Bu yaklaşımınızın Türkiye'deki yeni kuşak Kürt gençlerini daha da radikalleştirip PKK'nın kucağına iteceğini düşünmüyor musunuz?” soruları yöneltildi.

 

Yayınlanma Tarihi:20:39,