Sözcü Plus Giriş

Eroğlu: Ergene Nehri 2018'den itibaren sulamada kullanılacak (2)

Eroğlu: Ergene Nehri 2018'den itibaren sulamada kullanılacak (2)

Güncellenme: 17:10, 20/03/2016
Eroğlu: Ergene Nehri 2018'den itibaren sulamada kullanılacak (2)

FİDAN DAĞITIMINDA İZTİHAM
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Edirne Valiliği bahçesinde toplu açılış töreni ardından ağaç fidanı dikti ve 500 ceviz ve çam fidanının dağıtımı yaptı. Halkın yoğun ilgi gösterdiği dağımı sırasında izdiham görüldü. Bakan Eroğlu, Balkan Savaşı sırasında yaralanıp Edirne Askeri Hastanesi’nde tedavi gördüğü sırada şehit düşen, 'Danışmentli' lakaplı Mehmet dedesini Edirne Askeri Hastane’si Şehitliği'nde ziyaret edip dua okudu. Dedesinin isminin yazdığı anıta kırmızı karanfil bırakan Bakan Eroğlu, "İnsan hem gurur duyuyor hem de hüzünleniyor. Dedem 1’nci Balkan Harbi'nde burada şehit düşmüş, Hacı Hasan oğlu dedem Mehmet Efendi buraya Topçu Er olarak gelerek burada şehit düşmüş. Biz araştırdık dedemin İstiklal Harbinde şehit düştüğünü sanıyorduk ama burada şehit düşmüş. Onlar şehit olmasaydı şu an bu bayrak dalgalanmazdı. Minnet borçluyuz ruhları şad olsun" dedi.
KANAL EDİRNE, TAŞKINI ÖNLEYECEK
Bakan Veysel Eroğlu şehitlik ziyareti ardından, Meriç taşkınlarının önlenmesi amacıyla DSİ tarafından yapılan kanal Edirne Projesi'nin inşaatını gezdi. Kanalın taşkınların önlenmesi amacıyla inşa edildiğini anlatan Bakan Eroğlu, şöyle konuştu:
"Bulgaristan baraj kapaklarını açtığı sırada yaşanan taşkınlardan Edirne’yi koruyacak kanal civarındayız. Burayı tahkimat kararıyla ihale edip hazırladığımız projede açtığımız bypas kanalı sayesinde taşkınların önüne geçmiş olacağız. Bu sayede suyu Edirne’nin yerleşim yerinden uzak bir yere taşımış olacağız."
"MERİÇ SUYU'NU İSTANBUL'A TAŞIYACAĞIZ"
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Meriç Nehri suyunu Tekirdağ ve İstanbul Organize Sanayi Bölgelerine talep üzerine kanallar ile taşımayı düşündüklerini ifade etti. Meriç Nehri suyunun Saroz Körfezinden tamamının denize boşalmasını önlemek için kurulacak arıtma tesisleri ve kanallarla Edirne’den ve Tekirdağ’dan İstanbul Organize Sanayi bölgesine taşımaya hazırlandıklarını kaydeden Eroğlu, “Yeni üzerinde çalıştığımız projelerimiz var. Bu projeleri hayata geçirirsek Meriç suyunu Tekirdağ ve İstanbul Organize sanayi bölgesine yapacağımız kanallar taşıyacağız. İnşallah en kısa zamanda bunu tamamlarız. Biz ayrıca kuracağımız tesislerimizde arıtacağımız Meriç Nehri suyunu suyu içme suyu olarak kullanmayı bile düşünüyoruz. Biz Bulgaristan yetkilileriyle görüşüp bazı noktalara ölçüm noktaları kurduk. Bu sayede 24 saat önceden bize uyarı geliyor ve bizden hemen tedbirleri almış oluyoruz" diye konuştu.
Edirne’deki ziyaretlerini tamamlayan Bakan Eroğlu, Tekirdağ’ın Çorlu İlçesi’ne geçti.

DHA