Eyüp Buluşmaları Platformundan Mescid-i Aksa açıklaması

Eyüp Buluşmaları Platformundan Mescid-i Aksa açıklaması

Eyüp Buluşmaları Platformundan Mescid-i Aksa açıklaması

 Enver ALAS- Özkan ARSLANİSTANBUL, (DHA) İLAHİYATÇILAR Prof. Dr. Hayrettin Karaman, Prof. Dr. Mustafa Karataş, Ali Rıza Demircan ile gazeteci-yazar Ahmet Taşgetiren`in aralarında olduğu bazı ilahiyatçı, gazeteci yazarlar ile çeşitli sivil toplum kuruluşları ve vakıf temsilcilerinin bulunduğu `Eyüp Buluşmaları Platformu` üyeleri Kudüs`teki Mescid-i Aksa`ya sahip çıkılması için bir bildiri açıkladı. `Mescid- Aksa`yı Yalnız Bırakmayacağız` başlığıyla hazırlanan ve 47 üyenin imza verdiği bildiriyle İslam dünyasından Mescid-i Aksa`ya sahip çıkılması istendi.
Eyüp Buluşmaları Platformu üyeleri Mescid-i Aksa`ya sahip çıkılması için hazırdıkları bildiriyi Fatih`teki bir otelde düzenledikleri basın toplantısıyla açıkladılar. Toplantıya bildiriye imza atan üyelerden İlahiyatçı Prof. Dr. Mustafa Karataş, televizyon programcısı ve yazar Abdullah Yıldız`ın yanı sıra Abdulvahap Ekinci, Muhammed Emin Yıldırım, Mehmet Paksu, Abdullah Yıldız ve Emrullah Hatipoğlu ile İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı(İHH) adına Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Oruç katıldı.
Aynı zamanda platformun sözcülüğünü de yapan Abdullah Yıldız, `Mescid- Aksa`yı Yalnız Bırakmayacağız` başlıklı bildiriyi okudu. İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa`ya yönelik saldırıları karşısında artan kaygıların dile getirildiği bildiride, "Son aylarda yüzlerce Filistinli kardeşimiz Siyonist kurşunlarla can verdi, binlerce yaralı ve bir o kadar da tutuklu var. 40 yaşın altındaki müslümanların Mescid-i Aksaya`ya girişi engelleniyor. İslam alemi ise bu tehlikeli gelişmeler karşısında Mescid-i Aksa`ya sahip çıkamıyor. Ümmetin suskunluğu `işgalci` rejimi şımartıyor. Kınamalar akan kanı durdurmuyor, kıyım ve yıkım devam ediyor" ifadeleri kullanıldı.

"MESCİD-İ AKSA`YA SAHİP ÇIKALIM"
"Kudüs bir Filistin sorunu değil, Arap sorunu değil insanlık sorunudur" denilen bildiride "Kudüs`ün özgürlüğü ümmetin özgürlüğü demektir. Öyleyse gün Kudüs için bir şeyler yapma Mescid-i Aksa`yı yalnız bırakmama günüdür. Bugün Kudüs en zor günlerinde bizden gür bir ses bekliyor. Gelin hep birlikte sesimizi yükseltelim bütün gücümüzle ve imanımızla Mescid-i Aksa`ya sahip çıkalım. Bizler bütün Ümmet-i Muhammed-i, ümmetin alimlerini, kanaat önderlerini, devlet yetkililerini ve yöneticilerini uluslararası kurum ve kuruluşları, Kudüs`ün özgürlüğü için hep birlikte hareket geçmeye, konuyu Türkiye ve dünya gündemine taşımaya Kudüs`ün yeniden İslami kimliğine kavuşturulmasını sağlamaya ve siyonist rejimin Mescid-i Aksa`yı yıkma planlarını engellemek amacıyla sonuç alıcı adımlar atmaya davet ediyoruz" çağrısı yapıldı.

KIRMIZI ÇİZGİMİZ MESCİD-İ AKSA`DIR
Toplantının sonunda basın mensuplarının soruları yanıtlandı. Son dönemde Türkiye`nin İsrail ile yakınlaşmasıyla ilgili soru üzerine platform adına konuşan Abdullah Yıldız, şunları söyledi:
"Bizim `kırmızı çizgimiz Mescid-i Aksa`dır. Gazze`ye yapılan ambargonun kaldırılmasıdır. Filistin`deki katliamların durdurulması ve Filistin`in özgürlüğüdür. Buna hizmet edecek her türlü siyasal açılımları elbette anlayışla karşılarız. Ve buna eğer hizmet etmiyorsa da buna rezerv koyarız ve karşı çıkarız."
Konuşmaların ardından bildiriye imza atan 47 isim tek tek okundu. Bildiride Prof. Dr. Hayrettin Karaman, Prof. Dr. Mustafa Karataş, Ali Rıza Demircan, İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, televizyon programcısı ve yazar Abdullah Yıldız, gazeteci-yazar Ahmet Taşgetiren, Abdullah Büyük, Adnan Demircan, Faruk Beşer, İbrahim Cücük, Ömer Döngeloğlu, Mustafa Karataş, Ahmet Bult, Yusuf Kaplan gibi isimleryer alıyor.

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...