Sözcü Plus Giriş

‘F noktasından G noktasına’ artık yasak!

"F noktasından, G noktasına" diye başlayan soruların, Fethullah Gülen’in isim ve soyadının baş harfleri olması, ders kitaplarının iptal edilmesine yol açtı. Sanatçı Müjdat Gezen’in ismi geçen ders kitapları da, aynı akıbete uğradı.

Başak KAYA
14:07 -
‘F noktasından G noktasına’ artık yasak!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, Milli Eğitim Bakanlığı'nın, FETÖ'ye yakın olduğu gerekçesiyle bazı yayın evlerine ait ders kitaplarının dağıtımını durduğunu açıkladı. Budak ‘'50 milyon lira değerindeki, 13 bin ton kitap iptal edildi. Kitaplar arasında sadece FETÖ kapsamındakiler yok. Müjdat Gezen'in adı geçtiği için İngilizce kitabı da iptal edildi. Matematik kitabında ise “F noktasından G noktasına doğru” örneği verildiği ve bu örnekte Fethullah Gülen'in isminin baş harfleri olması gerekçesiyle de kitap iptal edildi” dedi.

GEZEN VE TALİPOĞLU

Budak SÖZCÜ'ye yaptığı açıklamada “İngilizce kitabı, Tayfun Talipoğlu ve Müjdat Gezen'in, örnek verilen konu içinde adı geçtiği için iptal edildi. Matematik kitabında ise “F noktasından G noktasına doğru” örneği verildiği için Gülen'in isminin baş harfleri olması gerekçesiyle kitap iptal edildi. Paranoya haline getirdiler. Milli gelir de çar çur ediliyor” dedi.

Budak, okullarda kitap dağıtımının gecikmesinin de kitap iptallerinden kaynaklandığını savundu ve ‘'Yıllardır bu kitaplar okutuluyor. Hükümet 17/25 Aralık sonrasında cemaati terör örgütü ilan etmiş olmasına karşın geçen yıl da aynı kitaplar okutuldu. Niye o zaman tedbir alınmadı, müdahale edilmedi? Kendisini ‘Allah affetsin' diye savunanlar herkesi adliyelere sevk ediyor'' diye konuştu.

İLGİLİ HABERFETÖ'nün kitapları yakılıyor, çöpe atılıyor...FETÖ’nün kitapları yakılıyor, çöpe atılıyor…

4 MİLYAR LİRA ÖDENDİ

MEB, ilk kez 2003’te başladığı ücretsiz ders kitabı dağıtımı için 13 yılda 3 milyar 700 milyon 208 bin 905 lira ödedi. 2003-2015 yıllarını kapsayan dönemde, ilkokul ve ortaokul öğrencilerine 1 milyar 585 milyon 654 bin 106 kitap dağıtıldı. Bu kitaplar için 2 milyar 536 milyon 957 bin 457 lira ödendi. Lise kademesinde ise uygulamanın başladığı 2006’dan bugüne kadar basılan 621 milyon 338 bin 705 kitap için 1 milyar 163 milyon 251 bin 448 lira ödendi.

Son güncelleme: 13:41 07.10.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more