Sözcü Plus Giriş

MUĞLA'nın Fethiye İlçesi'nde at safari turuna katılan yerli ve yabancı tatilciler, ormandaki patika yollardan giderek, ilçenin doğal güzelliklerini keşfe çıkıyor.
Fethiye'de yerli ve yabancı tatilciler, bölgenin tarihi ve doğal güzelliklerinin bir arada sunulduğu at safari turlarında hem orman havası soluyor, hem de eğlenceli vakit geçiriyor. Ovacık Mahallesi'ndeki at çiftliklerinden başlayan ve 1 ila 3 saat arasında süren tur öncesi tatilciler, at binme konusunda teorik eğitimden geçiriliyor. Daha sonra tatilciler at sırtında ormandaki patika yollara giriyor. Tur sırasında birbirlerini takip eden atlar rehberler tarafından yönlendirilirken, tatilcilere bölgenin tarihi hakkında bilgiler veriliyor.
FARKLI GÜZERGAHLAR, FARKLI HEYECANLAR
At safari turları tatilcilere, Kayaköy ve Hisarönü olmak üzere iki farklı güzergahta farklı heyecanlar sunuyor. Kayaköy gezisine çıkan tatilciler, at sırtında tarihi taş evlerin arasında dolaşırken, diğer tatilciler engebeli ormandaki patika yollardan geçtikten sonra eşsiz Ölüdeniz manzarasını kuşbakışı izleme fırsatı buluyor. Turun sonunda çiftliğe dönen tatilciler, isterse bindikleri atı besleyebiliyor.
'HERKES GELİP İLK DEFA ATA BİNEBİLİR'
At safari turlarında tatilcilere rehberlik eden Süheda Ekmekçi, günün farklı saatlerinde turlar düzenlediklerini söyledi. Tatilcileri kilo ve tecrübelerine göre farklı güzergahlara yönlendirdiklerini belirten Ekmekçi, turlarda güvenliği ön planda tuttuklarını kaydetti. Atların uysal olduğunu aktaran Ekmekçi, "Herkes gelip ilk defa burada ata binebilir. Turlar sırasında da kontrole ihtiyaçları yok. Birbirlerini takip ediyorlar. Turlarımızı ilk kez ata binen tatilcilerin tecrübesine göre ayarlıyoruz. Atlarımızı koşturmuyoruz. Ancak koşu yapmak isteyen profesyonel binicilerimiz için de turlarımız var" dedi.
'ÇOK KEYİFLİ VAKİT GEÇİRDİM'
Fethiye'de yaşayan ancak tatilcilerle birlikte at safari turuna katılan Mehmet Bayraktar, at binmenin kültürümüzü yaşatmanın yanında çok eğlenceli olduğunu söyledi. Daha önce de birçok kez ata bindiğini anlatan Bayraktar, at safari turlarına genellikle yabancı turistlerin katıldığını belirtti. Tura 'Tina' adlı atla çıktığını aktaran Bayraktar, ata kısa sürede uyum sağladığını ve çok keyifli vakit geçirdiğini vurguladı. Bayraktar tüm tatilcileri at safari turuna katılmaya davet etti.
At sırtında ormandaki patika yollarda gezintiye çıkan İngiliz tatilciler ise çok güzel bir gün geçirdiklerini belirterek, Fethiye'nin tarihi ve doğal güzelliklerini at sırtında keşfetmenin harika bir duygu olduğunu söyledi.

DHA