FETÖ’ye ‘itirafçı’ darbesi: 40 gözaltı kararı

İSTANBUL Polisi, 13 ilde eş zamanlı FETÖ operasyonu yaptı. "İtirafçı" olan FETÖ üyelerinin verdiği bilgiler doğrultusunda yapılan çalışmada örgütte "abla" ve "abi" olarak adlandırılan 40 kişinin gözaltına alınmasının hedeflendiği öğrenildi.

FETÖ’ye ‘itirafçı’ darbesi: 40 gözaltı kararı

İstanbul Emniyeti’ne bağlı Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü’nce daha önce düzenlenen operasyonlarda gözaltı alınan bazı isimler itirafçı oldu. Etkin pişmanlıktan yararlanmak isteyen itirafçılar,  örgütle ilgili kritik bilgiler verdi.  Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri bilgilerin doğruluğunu araştırdı. İtirafçıların  anlattıkları sayesinde çok sayıda isim ve bilgiye ulaşıldı.

Kaçakçılık ekipleri itirafçıların söylediği bazı isimleri teknik ve fiziki takip yöntemiyle izlemeye aldı. Şüphelilerden, FETÖ yapılanmasında “abi” ve “abla” olarak adlandırılan 40 isme ulaşıldı. Örgüt içerisinde etkin olan 17’si kadın 40 şüphelinin yakalanması için, bu sabah operasyon startı verildi. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Konya, Kocaeli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Kırşehir, Ordu, Uşak ve Hakkari’de düzenlenen eş zamanlı operasyonlara Özel Harekat Timleri de katıldı.

Gözaltına alınan şüphelilerin Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüleceği öğrenildi.

FETÖ’NÜN OKUL YAPILANMASINA DA BASKIN

İstanbul’da FETÖ’nün Emniyet ve polis okulu yapılanmasına yönelik önemli bir operasyon düzenledi. İtirafçıların verdiği bilgilerden yararlanan polis, 7’si emniyet müdürü 32 şüphelinin gözaltına alınması için operasyon düzenledi.

İstanbul Emniyeti’ne bağlı Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü geçtiğimiz hafta FETÖ’nün polis akademisi yapılanmasına yönelik önemli bir operasyon düzenledi. Baskınlarda, aralarında örgütün polis akademidelerinden sorumlu sözde Marmara Bölge İmamı ve İstanbul İmamının da aralarında bulunduğu 11 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerde 4’ü sorgu işlemleri sırasında “Etkin Pişmanlık” yasasınan yararlanmak istediklerini ve itirafçı olacaklarını söyledi. Bildiklerini anlatan şüphelilerin anlattıkları doğrultusunda yeni bir soruşturma başlatıldı.

YEDİ EMNİYET MÜDÜRÜ

Bilgilerin doğruluğu incelenerek, yapılan çalışmada aralarında 1’inci ve 2’inci sınıf emniyet müdürlerinin de bulunduğu 16 rütbeli polis, 7 polis ve 9 sivilin FETÖ bağlantısı belirlendi. Emniyet ve polis okulunda görevli 23 personel ve 9 sivil örgüt imamının yakalanması için operasyon startı verildi.

EŞ ZAMANLI BASKIN

Organize Polisi, İstanbul, Ankara, Kayseri, Erzurum, Gaziantep Kastamonu, Osmaniye’de sabah saatlerinde eş zamanlı baskınlar düzenlendi. Özel Harekat Şube Müdürlüğü ve Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü ekipleri desteğiyle adrese giren ekiplerin, arama yaptığı öğrenildi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...