Sözcü Plus Giriş

Fransa`daki havalimanı projesine karşı çevre hareketine destek eylemi

Fransa`daki havalimanı projesine karşı çevre hareketine destek eylemi

Güncellenme: 13:47, 27/02/2016
Fransa`daki havalimanı projesine karşı çevre hareketine destek eylemi

Mustafa ÖZDABAK-Özgür EREN İSTANBUL,(DHA) FRANSA hükümetinin Limoges şehrinde inşa etmek istediği havalimanı projesine karşı, sivil toplum kuruluşlarının 27 Şubat’ta yaptığı uluslararası destek çağrısı için, protesto gösterisi düzenlendi.
Havalimanı projesine karşı çevre hareketi ZAD’ın çağrısı üzerine, Fransa’nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde saat 12.30’da yapılan gösteride, “Sermaye elini ormanlardan çek” diye slogan atıldı.
Kuzey Ormanları Savunması tarafından düzenlenen gösteride, “Dünyanın ağaçları evimiz, Dünyanın tüm ormanları savunulacak alandır” yazılı Türkçe, İngilizce ve Fransız’ca döviz açıldı.

Topluluk adına basın açıklamasını okuyan Prof. Dr. Zerrin Bayrakdar;
“Bölge halkı ve yaşam savunucuları, toplumsal ve çevresel yıkımı , verimli tarım arazilerinin yok edilmesini ve iklim değişimlerine katkıları dahil uçakların çevresel etkilerini, toprağın her fırsatta paraya çevrilmesini protesto ediyor. ZAD’a destek olmak için bugün dünyanın bir çok köşesinde destek eylemleri yapılmakta. Bugün bütün dünyada ZAD ile dayanışma eylemleri düzenlenecek. Kuzey Ormanları Savunması olarak Fransa ormanlarını savunan kardeşlerimizin yanında olduğumuzu duyuruyoruz. Ormanı, doğayı ve yaşamı savunmaya devam eden ZAD’ın yanındayız. Dünyanın tüm ağaçları kardeşimiz, dünyanın tüm ormanları savunulacak alandır’’ diye konuştu. Basın açıklaması sırasında çevrede polis yoğun güvenlik önlemi aldı.
DHA