Sözcü Plus Giriş

Görmez'e Silvan'da seyyar Jammer'li koruma (2)

Görmez'e Silvan'da seyyar Jammer'li koruma (2)

Güncellenme: 14:10, 25/03/2016
Görmez'e Silvan'da seyyar Jammer'li koruma (2)

GÖRMEZ'DEN CUMA HUTBESİ'NDE KÜRTÇE BARIŞ MESAJI
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, müftülük ziyaretinden sonra beraberindekilerle birlikte yürüyerek, Selahattin-i Eyyübi Cami'ine geçti. Esnaf ve vatandaşların ilgi gösterdiği Prof. Dr. Görmez de vatandaşlara geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Cuma Namazı'nın kılındığı Selahattin-i Eyyübi Cami'inde ve çevresinde sıkı güvenlik önlemleri alındığı gözlendi.
Cuma namazı öncesi minbere çıkan Görmez, Arapça duayla başladığı konuşmasına, Türkçe ve Kürtçe devam etti. Verdiği hutbede başta bölgede yaşanan çatışmalı ortamı olmak üzere Ortadoğu'da yaşanan savaşlara dikkat çeken Görmez, Kürtçe, barış, kardeşlik ve birlik çağrısında bulundu. Diyanet İşleri Başkanı Görmez, "Şarkın sultanı, Selahaddin-i Eyyübi'nin ismini alan bu mabette bir araya geldik. Cuma vaktinde, Rahman'a secdede bizi buluşturan Yüce Rabbimize hamd u senalar olsun. Bu kardeşlik, bu nimet bize yetmiyor mu? Sonra ecdadımıza hep birlikte Malazgirt'te birlikte olmayı. Çanakkale'de birlikte olmayı, Selahaddin-i Eyyüb-i ile Kudüs'te birlikte olmayı lütfetti yüce rabbimiz. Bu nimet olarak, şeref olarak hepimize yetmez mi? Öncelikle Silvan'da, Cizre'de, Silopi'de, Nusaybin'de, Sur'da son aylarda üzüntülü, hepimizi kalbimizden yaralayan acılar yaşadık. Devlet olarak, millet olarak, Diyanet olarak, batısı, doğusu ile hepimizin bir muhasebe yapmamız gerekmiyor mu? Şimdi birlikte Rahmana secde etmemiz gereken çocuklarımızı, evlatlarımızı başka ideolojilere, dağlara kaptırmanın hesabını, muhasebesini hep birlikte yapmamız gerekmez mi? Biz neden bu hale geldik? Suriye'de neden ateşler yükseliyor? Ümmetin bütün çocukları neden ateşlerde yanıyor? Daha dün buraya yakın birkaç kilometre ötede bir karakolda ne büyük bir fecahat yaşandı. Şehit olan bütün çocuklarımıza Allah'tan rahmet diliyoruz. Cenab ı hak millet olarak bizi, bir an önce kan dökmekten muhafaza eylesin. Kalplerimizi birleştirerek, kardeşlik potasında eriyerek, bu vatanı birlikte imar ederek, barışı ve kardeşliği yeniden egemen kılmayı, cenab ı hak bizlere nasip eylesin. İslam'ın bize kazandırdığı en büyük vasıflardan birisi özgürlüktür" dedi.
KÜRTÇE TAMAMLADI
Bundan sonra konuşmasına Kürtçe devam eden Prof.Dr. Görmez, "Özgürlük yani azadi. Ancak geçen hafta ifade ettim. Aynı ifadeleri sizin lisanınızla ifade etmek isterim ki, İslam olmazsa özgürlük olmaz, iman olmazsa özgürlük olmaz, tevhid olmazsa özgürlük olmaz. Kurtuluşumuz imanladır, İslam iledir, tevhid iledir. Allah kardeşliğimizi daim etsin" diye konuştu.

DHA